Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryć na Starym Mieście była cała masa. Które z nich są najciekawsze? Co udało się odnaleźć pod ziemią i gruzami?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą to miejsce, które po dziś dzień skrywa niezliczone tajemnice. – Więcej na temat historii tego miejsca możemy się dowiedzieć z tego, co ukryte jest pod ziemią, niż z tego, co widzimy na ziemi – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ciekawych odkryć, związanych z historią Starego Miasta i samego Kostrzyna, była cała masa. Zdecydowana większość z nich dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r. Po dziś dzień w gruzowiskach po dawnych kamienicach znajdowana jest broń, elementy żołnierskiego ekwipunku, urządzenia wykorzystywane przez żołnierzy obu walczących stron, a nawet ludzkie szczątki. Nie brakuje oczywiście również pozostałości po dawnych mieszkańcach Kostrzyna. 

Prace archeologiczne na terenie starówki
Na terenie kostrzyńskiej twierdzy kilkukrotnie były prowadzone badania archeologiczne. W ich wyniku odkryto m. in. pradawne cmentarzysko, czy pozostałości po dawnym zamku krzyżackim. Badaniami archeologicznymi na terenie starówki od lat kieruje muzealny archeolog Krzysztof Socha. 

Pomagają pasjonaci
W poszukiwaniach zabytków, szczególnie tych z czasów II wojny światowej, od lat pomagają eksploratorzy ze stowarzyszenia Perkun. Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak regularnie odwiedzają i penetrują niebezpieczne piwnice pod kostrzyńską starówką. Wszystko po to, aby odnaleźć pamiątki po walkach z 1945 r. oraz przedmioty związane z dawnymi mieszkańcami miasta. 

Sprawdziliśmy, które odkrycia na kostrzyńskim Starym Mieście zasługują na największą uwagę. Ich opisy znajdziesz na kolejnych zdjęciach w tej galerii. 

Polecamy wideo: Kostrzyn nad Odrą, Stare Miasto. Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą to miejsce, które po dziś dzień skrywa niezliczone tajemnice. – Więcej na temat historii tego miejsca możemy się dowiedzieć z tego, co ukryte jest pod ziemią, niż z tego, co widzimy na ziemi – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ciekawych odkryć, związanych z historią Starego Miasta i samego Kostrzyna, była cała masa. Zdecydowana większość z nich dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r. Po dziś dzień w gruzowiskach po dawnych kamienicach znajdowana jest broń, elementy żołnierskiego ekwipunku, urządzenia wykorzystywane przez żołnierzy obu walczących stron, a nawet ludzkie szczątki. Nie brakuje oczywiście również pozostałości po dawnych mieszkańcach Kostrzyna. Prace archeologiczne na terenie starówki Na terenie kostrzyńskiej twierdzy kilkukrotnie były prowadzone badania archeologiczne. W ich wyniku odkryto m. in. pradawne cmentarzysko, czy pozostałości po dawnym zamku krzyżackim. Badaniami archeologicznymi na terenie starówki od lat kieruje muzealny archeolog Krzysztof Socha. Pomagają pasjonaci W poszukiwaniach zabytków, szczególnie tych z czasów II wojny światowej, od lat pomagają eksploratorzy ze stowarzyszenia Perkun. Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak regularnie odwiedzają i penetrują niebezpieczne piwnice pod kostrzyńską starówką. Wszystko po to, aby odnaleźć pamiątki po walkach z 1945 r. oraz przedmioty związane z dawnymi mieszkańcami miasta. Sprawdziliśmy, które odkrycia na kostrzyńskim Starym Mieście zasługują na największą uwagę. Ich opisy znajdziesz na kolejnych zdjęciach w tej galerii. Polecamy wideo: Kostrzyn nad Odrą, Stare Miasto. Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn Jakub Pikulik / archiwum
Teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą to miejsce, które po dziś dzień skrywa niezliczone tajemnice. – Więcej na temat historii tego miejsca możemy się dowiedzieć z tego, co ukryte jest pod ziemią, niż z tego, co widzimy na ziemi – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ciekawych odkryć, związanych z historią Starego Miasta i samego Kostrzyna, była cała masa. Zdecydowana większość z nich dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r. Po dziś dzień w gruzowiskach po dawnych kamienicach znajdowana jest broń, elementy żołnierskiego ekwipunku, urządzenia wykorzystywane przez żołnierzy obu walczących stron, a nawet ludzkie szczątki. Nie brakuje oczywiście również pozostałości po dawnych mieszkańcach Kostrzyna. Na terenie kostrzyńskiej twierdzy kilkukrotnie były prowadzone badania archeologiczne. W ich wyniku odkryto m. in. pradawne cmentarzysko, czy pozostałości po dawnym zamku krzyżackim. Badaniami archeologicznymi na terenie starówki od lat kieruje muzealny archeolog Krzysztof Socha. W poszukiwaniach zabytków, szczególnie tych z czasów II wojny światowej, od lat pomagają eksploratorzy ze stowarzyszenia Perkun. Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak regularnie odwiedzają i penetrują niebezpieczne piwnice pod kostrzyńską starówką. Wszystko po to, aby odnaleźć pamiątki po walkach z 1945 r. oraz przedmioty związane z dawnymi mieszkańcami miasta. Sprawdziliśmy, które odkrycia na kostrzyńskim Starym Mieście zasługują na największą uwagę. Ich opisy znajdziesz na kolejnych zdjęciach w tej galerii.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto