Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnione przez magazyn "Science"

Marek Szymaniak
Artystyczne wyobrażenie jednej z nowoodkrytych planet o masie Jowisza w zakresie promieniowania dalekiej podczerwieni. Planeta jest bądź swobodna, bądź bardzo oddalona od macierzystej gwiazdy i znajduje się kilka tysięcy lat świetlnych od Ziemi w kierunku centrum Galaktyki. Pole grawitacyjne planety powoduje mikrosoczewkowanie światła dalekiej gwiazdy tła i powstanie charakterystycznych łuków Einsteina.
Artystyczne wyobrażenie jednej z nowoodkrytych planet o masie Jowisza w zakresie promieniowania dalekiej podczerwieni. Planeta jest bądź swobodna, bądź bardzo oddalona od macierzystej gwiazdy i znajduje się kilka tysięcy lat świetlnych od Ziemi w kierunku centrum Galaktyki. Pole grawitacyjne planety powoduje mikrosoczewkowanie światła dalekiej gwiazdy tła i powstanie charakterystycznych łuków Einsteina. Jon Lomberg
Odkrycie planet „swobodnych” przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego znalazło się w 10 najważniejszych dokonań w świecie nauki 2011 roku według magazynu „Science”.

Istnienie zjawiska ujawnił zespół prof. Andrzeja Udalskiego z Optical Gravitational Lensing Experiment – Eksperymentu Soczewkowania Grawitacyjnego. Chodzi o planety, które w skutek wszelkich kosmicznych wydarzeń zostały wyrzucone ze swoich macierzystych układów słonecznych.

Nad projektem pracuje międzynarodowy zespół astronomów. Naukowcy odkryli nową klasę planet pozasłonecznych, które masą dorównują znanemu nam Jowiszowi. Naukowcy z UW prowadzą wielkoskalowe przeglądy nieba OGLE. Podobne obserwacje prowadzi zespół japońsko-nowozelandzkiej grupy MOA. Jednak dane zespołu prof. Udalskiego okazały się znacznie lepsze. Potwierdzałby bowiem, że zauważone ciała niebieskie nie należą do żadnego z układów planetarnych.

Swobodne planety przez lata były przedmiotem spekulacji teorii przez astronomów, choć ich istnienie pozostawało niepotwierdzone. Odkrycie naukowców z UW pokazuje, że takie obiekty rzeczywiście istnieją w przyrodzie. Wstępne szacunki wskazują, że może być ich nawet dwukrotnie więcej niż zwykłych gwiazd w Galaktyce.

Badacze twierdzą, że tzw. planety swobodne tworzą się z kurczących się, sferycznych obłoków pyłu i gazu i są podobne do tzw. brązowych karłów, niedoszłych gwiazd. Zaobserwowane obiekty najprawdopodobniej powstają po oderwaniu od macierzystych układów planetarnych przez siły grawitacyjne sąsiednich masywnych planet. W efekcie oderwane ciała niebieskie krążą na stabilnych orbitach środka Galaktyki, podobnie jak inne gwiazdy.

Czytaj także: Otwarto laboratorium fizyczne w Centrum Nauki Kopernik (ZDJĘCIA)

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto