Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywają to, co niedostępne. Wkrótce Noc Muzeów

Piotr Wróblewski
Odkrywają to, co niedostępne. Wkrótce Noc Muzeów
Odkrywają to, co niedostępne. Wkrótce Noc Muzeów ANDRZEJ WIKTOR/MATEUSZ WRÓBLEWSKI
Prawie 240 miejsc będzie można odwiedzić w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. 16 maja wejdziemy do podziemi PKiN, zajrzymy do garnizonu wojskowego, a po wszystkim zabawimy się na praskiej potańcówce.

Warszawiacy czekają już na Noc Muzeów. Podczas tego wydarzenia zobaczymy atrakcje, które zazwyczaj są niedostępne dla zwykłych śmiertelników. W tym roku będzie to aż 237 miejsc. To o trzy placówki więcej niż w roku ubiegłym. Wtedy w imprezie udział wzięło ponad ćwierć milionów turystów.

- Noc muzeów to fenomen, warszawski karnawał - przyznaje Robert Zydel, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej. - Będzie można korzystać ze specjalnych, dodatkowych linii komunikacji miejskiej. Część pojazdów stanowić będą zabytkowe tramwaje i autobusy. Pod PKiN uruchomiony zostanie punkt informacyjny. Otrzymamy tam papierową wersję przewodnika, w języku polskim i angielskim - dodaje.

Konferencja prasowa dotycząca tegorocznej Nocy Muzeum odbyła się 27 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki. Lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ kontrowersyjny budynek w tym roku obchodzi swoje 60-lecie. Z tej okazji podczas nocnego wydarzenia zajrzymy w zakamarki wieżowca.

- Chcielibyśmy pokazać Pałac Kultury od innej strony Wszyscy wiemy jak wygląda jego bryła, jednak w PKiN jest bardzo dużo miejsc nieoczywistych, ciekawych - mówi Renata Kaznowska dyrektor Pałacu Kultury i Nauki. - Organizujemy absolutnie wyjątkowy spacer. Zwiedzającym pokażemy poziomy -1 i -2, czyli wentylatornię, dyspozytornię i niezmierzone korytarze. To miejsca owiane tajemnicą. W czasie wędrówki odpowiemy na pytania: Czy pod Pałacem Kultury mamy schrony? Czy jest tam kolej? Dokąd prowadzą korytarze? - dodaje.

Z nieoczywistych miejsc będziemy mogli zobaczyć Garnizon Batalionu Warszawa. Żołnierze, opowiedzą nam sporo ciekawostek historycznych, ale także zaprezentują swoje umiejętności. - Na co dzień organizujemy wszystkie uroczystości z udziałem Prezydenta i władz kraju. Tym razem pokażemy koncerty orkiestry wojskowej na Placu Piłsudskiego. Grupy rekonstrukcyjne będą odtwarzać zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a Batalion Reprezentacyjny pokaże musztrę paradną - tłumaczy ppłk Joanna Klainszmidt z Batalionu Warszawa.

W czasie wyjątkowego nocnego zwiedzania nie może zabraknąć miejsc tradycyjnych, które na co dzień prezentują swoje eksponaty. Muzea przygotowują na to wydarzenie specjalne atrakcje. W tym roku prym wiedzie Muzeum Pragi, które ogłosiło hasło „Wszystkie drogi prowadzą na Pragę.” - Praga zawsze stanowiła zaplecze. Jechało się tu po jedzenie, nielegalne dokumenty, płyty i ciuchy z zachodu. My do tego nawiązujemy, ale pytamy też o współczesność. Przygotujemy spotkanie z jazzmanami z lat 50-60, improwizacje muzyczne, a także alternatywne, nocne zwiedzanie Bazaru Różyckiego. Poza tym jedną z atrakcji będzie potańcówka w klimacie lat 50-tych, która potrwa aż do 3 nad ranem - zachęca Katarzyna Kuzko - Zwierz z Muzeum Pragi.

Warszawiacy z niecierpliwością czekają na tegoroczną Noc Muzeów. Ponad 230 miejsc do zobaczenia to prawdziwa gratka dla fanów zwiedzania. Największych kolejek możemy spodziewać się tradycyjnie przy warszawskich filtrach. Na niektóre atrakcje przyjmowane są wcześniejsze zapisy. Noc Muzeów będzie organizowana po raz dwunasty. 16 maja spodziewanych jest ponad ćwierć miliona warszawiaków i turystów. Informacje o dokładnym programie znajdziecie także na nasze miasto.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto