Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpowiednia aranżacja balkonu lub tarasu pomoże nam się zrelaksować

Red. Agata Markowicz, oprac. Justyna Kowalczyk
Relaks na balkonie, tarasie, w ogrodzie pozwala naładować akumulatory po ciężkim dniu albo całym tygodniu. Podpowiadamy jak zaaranżować takie miejsce, aby stało się zieloną oazą.

Każdy balkon czy taras jest inny. Niektóre są duże i masywne, inne mniejsze, ale z piękną panoramą na miasto, niektóre zaś po prostu mikroskopijne i teoretycznie - bezużyteczne. Niżej kilka praktycznych porad, jak zmierzyć się z rozmiarem naszej zielonej oazy, stosując oryginalne i wygodne rozwiązania, a zarazem sprawić, że to nasz balkon czy taras staną się wizytówką osiedla.

Czytaj też: Balkonowy kwietnik - namiastka ogrodu

Mały nie znaczy gorszy

Jeśli miejsca jest więcej - dobrze jest zdecydować się na wygodną, lekką kanapę, leżak albo hamak. W sklepach dostępne są komplety mebli ogrodowych wprost stworzone po to, by móc wygodnie napić się kawy, poopalać się lub spędzić wspólnie wieczór ze znajomymi. Do większego metrażu najlepiej pasują meble ze sztucznego rattanu, dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, np. ciepłego brązu, eleganckiej czerni, klasycznej bieli. Na mniejszy balkon lepszy jest jeden efektowny mebel, np. podwieszany, rattanowy fotel, który stworzy idealny kącik do czytania.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego mebla albo całego zestawu, warto zastanowić się, jaki sposób spędzania czasu wolnego preferujemy. Jeżeli wolimy zjeść obiad na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny, lepiej przeznaczyć większą przestrzeń na stabilny, niewielki stół i wygodne krzesła, np. z drewna eukaliptusowego. Innym rozwiązaniem może być kwiatowa aranżacja, która przysporzy satysfakcji i dumy ogrodowym pasjonatom.

- Nietrudno jest zastawić balkon milionem przedmiotów, spomiędzy których wystają kwiaty doniczkowe. Widziałam i takie, gdzie droga do leżaka usłana była stertą rzeczy, które śmiało można przenieść do piwnicy czy garażu - mówi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker. - Aranżując balkon albo taras, warto postawić na minimalizm i sprytne schowki na przedmioty. Trzeba też pamiętać o jego rozmiarze: by nie kupić kompletu mebli, który przytłoczy przestrzeń, a w najgorszym razie po prostu się na nim nie zmieści - radzi pani Katarzyna.

Zobacz też: Jak urządzić taras lub balkon? [ZDJĘCIA]

Mały rozmiar balkonu nie musi od razu przekreślać jego użyteczności, wystarczy mądre i funkcjonalne rozplanowanie. Te najmniejsze, które ledwo mieszczą jedną osobę, często spotykane na polskich osiedlach, mogą mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu elewacji naszego mieszkania, jak i samego wnętrza.

Detale mają znaczenie

Aranżacja balkonu czy tarasu spoczywa zazwyczaj w rękach pani, a ta - jak wiadomo - zmienną jest, co niestety... odbija się na portfelu. W cenie są zatem takie pomysły, które pozwalają przeprowadzić efektowne zmiany tanim kosztem. Na przykład wymiana poduszek na ogrodowe krzesła i fotele. Jeżeli te z ubiegłego sezonu straciły na urodzie albo się już "opatrzyły" - zafundujmy sobie nowe, w innym kształcie czy kolorze. Możemy np. postawić na modne w tym sezonie beże i brązy albo bardziej zaszaleć, ozdabiając meble barwnymi, kwiatowymi poduszkami.

Warto także pomyśleć o zastąpieniu nijakich, plastikowych kwietników wielkimi i ekstrawaganckimi donicami, najlepiej ceramicznymi. Ten styl będzie jednak pasował jedynie do dużych balkonów. Mniejszego metrażu lepiej nie przytłaczać, a za to poszukać na rynku efektownych i niewielkich doniczek, np. metalowych w kwiatowe wzory albo takich, które możemy przewiesić przez balkonową barierkę.

- Zawsze warto pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. Jeżeli decydujemy się na naturalne odcienie mebli ogrodowych, warto je dopełnić jednym mocnym akcentem kolorystycznym w postaci ww. poduszek bądź donic. Nie wpadajmy jednak w przesadę. Zbyt dużo różnych, intensywnych barw może spowodować efekt zgoła przeciwny od zamierzonego - radzi Katarzyna Skąpska.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z wysoką temperaturą w mieszkaniu latem?

Gdy metraż balkonu jest niewielki, całą przestrzeń można zapełnić wyłącznie kwiatami doniczkowymi: czerwoną begonią, niebieskim bratkiem lub różową hortensją. Warto też pomyśleć nad oryginalnym rozwiązaniem problemu wszechobecnych komarów.

- Z insektami można walczyć stosując specjalne, bambusowe pochodnie. Ale jest też inne, bardzo proste i wielofunkcyjne rozwiązanie - radzi Katarzyna Skąpska. - Do ścian balkonu można przymocować karnisz, najlepiej mosiądzowy, gdyż kolor ten najlepiej zatuszuje wpływ zimy. Do karnisza dokupić można jedną ze zwiewnych zasłon, które ma w swojej ofercie np. Praktiker. Zyskamy w ten sposób nie tylko estetyczną moskitierę, ale i oddzielimy się od nieprzyjemnego hałasu i kurzu.

Czym odnowić powierzchnię drewnianych mebli ogrodowych

Ciekawą alternatywą wobec środków koloryzujących, takich jak lazury i lakierobejce są tradycyjne lakiery. Te ostatnie nie tylko nadadzą malowanej powierzchni połysk, ale także ochronią ją przed wodą i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Wydobywają one naturalny kolor drewna oraz podkreślają jego walory dekoracyjne. Doskonale sprawdzą się zatem przede wszystkim na zdrowym, niezniszczonym drewnie. Są także wytrzymałe i odporne na ścieranie - co będzie szczególnie ważnym parametrem przy zabezpieczaniu powierzchni eksploatowanych równie intensywnie jak ogrodowe krzesła, stoły, ławki czy fotele.

Przed lakierowaniem powierzchnia drewna powinna zostać właściwie przygotowana. Na początek usuwamy starą farbę, wyrównujemy nierówności papierem ściernym. Następnie czyścimy oraz osuszamy meble.

Meble przeznaczone do eksploatacji na zewnątrz powinny zostać dodatkowo zaimpregnowane, np. bezbarwnym Impregnatem Extra marki Drewnochron.

Przystępując do lakierowania, pamiętajmy, aby: Dokładnie wymieszać lakier przed użyciem. Powierzchnię malować starannie. Dla zapewnienia estetycznego wyglądu, należy również zwrócić uwagę, aby nie lakierować w poprzek drewna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy przetrzeć lakier bardzo drobnym papierem ściernym. Lakierowanie powtórzyć od jednego do trzech razy, w zależności od przewidywanej intensywności eksploatacji lakierowanej powierzchni. Temperatura w trakcie lakierowania powinna wynosić od +15°C do +25°C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto