Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpracowanie długu za przetrzymanie książek. Radny chce, aby warszawskie biblioteki nie naliczały kar finansowych

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Odpracowanie kar za długi w warszawskich bibliotekach
Odpracowanie kar za długi w warszawskich bibliotekach Wojciech Barczynski/archiwum
Krzysztof Miszewski, radny dzielnicy Targówek, proponuje, aby stołeczne biblioteki zrezygnowały z systemu kar finansowych na rzecz społecznego "odpracowania" za długi. Więcej informacji w tekście poniżej.

Odpracowanie zamiast kary finansowej

Stołeczny radny Krzysztof Miszewski proponuje, aby biblioteki zniosły system kar finansowych za przetrzymywanie książek i zastąpiły go tzw. społecznym odpracowaniem. - Czas spędzony w bibliotece na czytaniu, czytaniu dzieciom, udziału w wydarzeniach, mógłby anulować naliczone kary - pisze radny w swojej interpelacji do władz dzielnicy Targówek. I dodaje, że w ten sposób realizowana byłaby podstawowa misja biblioteki - upowszechnianie czytelnictwa (np. jedna godzina jest ekwiwalentem 5zł).

Kary za przetrzymywanie książek

Jaką karę trzeba zapłacić za przetrzymanie książki? Biblioteki publiczne w Warszawie korzystają z programu, który automatycznie nalicza karę. Wynosi ona 20 groszy za każdy dzień (soboty i niedziele również) oraz zaokrąglana jest do pełnych złotych. Jednak placówki co jakiś czas organizują dzień oddawania książek bez płacenia kary, dzięki czemu biblioteki anulują wszystkie zaległe, niezapłacone długi za przetrzymanie lektur.

Wrzutnie biblioteczne, Warszawa. Przy bibliotekach na Ursynowie pojawiły się boksy do zwrotów książek. Są czynne całą dobę

Wrzutnie biblioteczne, Warszawa. Przy bibliotekach na Ursyno...

Wrzutnie biblioteczne

Jest też inne rozwiązanie, które od niedawna funkcjonuje w Warszawie. Przy ursynowskich bibliotekach stanęło 8 tzw. "biblioboxów", do których przez całą dobę można wrzucić wypożyczone książki.

To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na wizytę w bibliotece i nie chcą płacić kar za przetrzymywanie książek. Są one czynne non stop i można z nich korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Pomysłodawczynią projektu jest Marzena Zientara, która zaproponowała także postawienie książkomatów - urządzeń samoobsługowych, które pozwalają na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto