Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego. ''Rola kobiet w Powstaniu była przez lata niedoceniana''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
2 października, w 77. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, przy Ogrodzie Krasińskich odsłonięto pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego. Monument upamiętnia żołnierki, sanitariuszki, łączniczki, ale też wszystkie inne mieszkanki stolicy tragicznie dotknięte koszmarem wojny. Szczegóły poniżej.

W samym sercu Warszawy, w rejonie ciężkich i brutalnych walk z 1944 r., odsłonięto pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego, autorstwa rzeźbiarki Moniki Osieckiej. Rzeźba przedstawia trzy kobiety, w różnym wieku, trzymające się za ręce. Jedna z nich ma na ramieniu charakterystyczną powstańczą opaskę.

Udział kobiet w Powstaniu Warszawskim był nieoceniony i przy każdej okazji staram się o tym przypominać. Dzielne warszawianki latem 1944 roku walczyły ramię w ramię z mężczyznami i podejmowały się najniebezpieczniejszych zadań. Jestem dumny z tego, że od dziś w Warszawie, za którą tak wiele z nich oddało życie, będzie miejsce przypominające o ich odwadze, oddaniu i poświęceniu - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Odsłonięto pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego. ''Rola k...

Z kolei w kwietniu b.r. Halina Jędrzejewska ps. Sławka tak komentowała ideę powstania pomnika: Przez lata uważało się, że sanitariuszka nie ma broni, więc to nie żołnierz. Ale ja zawsze czułam się żołnierzem, który walczy o nasz kraj. Uważam, że rola kobiet w Powstaniu była przez lata niedoceniana. To dobrze, że zaczynamy o tym mówić i przypominać jak wiele wysiłku włożyłyśmy w ratowanie ojczyzny. Ten pomnik będzie pięknym gestem dla nas wszystkich.

Idea pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego narodziła się w Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, która zrealizowała jego budowę. Projekt wspierał Związek Powstańców Warszawskich. To już trzeci monument w stolicy wzniesiony przez społeczników. 2 sierpnia 2019 r. Fundacja odsłoniła pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, a rok później kpt. Stanisława Jankowskiego ps. ''Agaton''.

Do tej pory mało mówi się o roli kobiet w powstaniu, zarówno tych walczących, sanitariuszek, łączniczek, ale i o matkach, babciach, których dzieci i wnuki poszły do walki. Rzeźba stworzona przez Monikę Osiecką symbolizuje wszystkie te kobiety, które brały udział w Powstaniu, ale i kobiety żyjące dzisiaj, które również dają świadectwo bohaterstwa, zupełnie innego, ale równie ważnego. Gest trzymania się za dłonie niezwykle mnie wzrusza - symbolizuje kobiecą solidarność i siłę - wartości tak ważne bez względu na czasy, w których żyjemy - podsumował Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz jeden z darczyńców budowy pomnika.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto