Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto pomnik Ławki Szkolnej

Teresa Grabowska
Pomnik jest repliką ławki szkolnej z 1905 roku
Pomnik jest repliką ławki szkolnej z 1905 roku Fot. Wojciech Doktór
Szkoło! Szkoło! Gdy cię wspominam, tęsknota w serce się wgryza. Oczy mam pełne łez! - pisał Julian Tuwim. Te słowa z reguły towarzyszą naszej dorosłości i większość absolwentów tak swoje szkoły wspomina. Niewielu potrafi wprawdzie tak pięknie wyrazić swoje uczucia, ale mało kto nie wspomina z nostalgią szkolnych lat. Z perspektywy czasu wydają się najpiękniejszym, beztroskim okresem życia.

Wspomnień czar

Teraz każdy będzie znów mógł zasiąść w szkolnej ławie i oddać się wspomnieniom. Wystarczy przyjść na Wybrzeże Kościuszkowskie pod siedzibę Związku Nauczycielstwa Polskiego, by choć na chwilę wrócić myślami do dawnych lat. Stanął tu pomnik Ławki Szkolnej, który zaprasza do wspomnień o nauczycielkach i nauczycielach, o własnych szkolnych czasach.

- Tu, w Warszawie, obradowała Komisja Edukacji Narodowej, to tu powstawały najważniejsze dzieła polskiej myśli pedagogicznej. Tradycja wielkich wychowawców nauczycieli, począwszy od Cecylii Śniegockiej, Janusza Korczaka, przez Marię Grzegorzewską, "Dziadka" Lisieckiego, kształtowała się właśnie w Warszawie. Warszawa jest miastem edukacji, szkoły efektywnej, otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej - przypomniała Hanna Gronkiewicz-Waltz, odsłaniając jedyny w Polsce pomnik Ławki Szkolnej.

Okazją do postawienia ławeczki była 105. rocznica powstania branżowej organizacji związkowej.

- Postanowiliśmy, że jedynym elementem, który może to uwiecznić, jest mebel szkolny z 1905 roku. Wzorem była ławeczka z Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie - podkreślił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Z okazji rocznicy

Nad ławeczką znajduje się tablica poświęcona 80. rocznicy rozstrzygnięcia konkursu na projekt gmachu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Idea budowy Domu Nauczyciela zrodziła się w 1917 roku.

Autorem pomnika w brązie jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz, twórca między innymi Ławeczki Juliana Tuwima i pomnika Ofiar Komunizmu w Łodzi, a także pomnika Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto