Odwiedziny w szpitalu? W Warszawie nadal wiele niewiadomych. Indywidualne decyzje placówek i rygorystyczne wymagania

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Od czerwca stopniowo zaczęły wracać odwiedziny w szpitalach w Polsce. Poza zaleceniami konsultantów krajowych nie ma jednak w tej sprawie odgórnych wytycznych, dlatego w różnych szpitalach funkcjonuje to inaczej. Kilka placówek poinformowało już oficjalnie w jaki sposób można odwiedzić pacjentów.

Jak to wygląda w Warszawie?

Dość restrykcyjne zasady panują w Szpitalu Bródnowskim. Placówka na swojej stronie internetowej poinformowała oficjalnie, w jaki sposób można obecnie odwiedzić pacjenta. To w skali Warszawy rzadkość. Zdecydowana większość szpitali nie podała takiej informacji do publicznej wiadomości. Na Bródnie odwiedziny odbywają się po godzinie 14.00, w tym samym czasie odwiedziny odbywać może 1 osoba u jednego pacjenta i nie więcej niż dwie osoby na salę, a czas odwiedzin to maksymalnie 15 minut. Warunkiem realizacji odwiedzin jest posiadanie założonej odpowiednio maseczki oraz założenie fartucha flizelinowego na cały czas przebywania na oddziale.

"Zabezpieczenie posiadania maseczki oraz fartucha leży po stronie odwiedzającego" – czytamy na stronie szpitala. Zabrania się natomiast, ze względów sanitarno–epidemiologicznych, wprowadzania lub wnoszenia do szpitala jakichkolwiek zwierząt, siadania na łóżkach pacjentów oraz korzystania w czasie odwiedzin z ich naczyń i przedmiotów osobistego użytku. Dodatkowo ze względu na poszanowanie praw wszystkich pacjentów, nie wolno prowadzić głośnych rozmów oraz poruszać tematów, które mogłyby wprowadzić pacjentów w stan niepokoju.

Szpital Orłowskiego na Czerniakowskiej na razie otwarty dla ojców

Mężczyźni, których dzieci urodziły się poprzez cesarskie cięcie, mogą również wejść do szpitala. Taka m została przywrócona, o czym Szpital Orłowskiego poinformował 22 czerwca. Warunkiem przeprowadzenia bezpiecznego kontaktu skóra do skóry (tzw. kangurowania) jest przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID -19 (bezpośrednio 7 dni po szczepionce jedno-dawkowej oraz bezpośrednio po drugiej dawce szczepionki dwu-dawkowej).

W szpitalu św. Zofii na Żelaznej jest możliwość uczestniczenia osoby towarzyszącej w porodzie rodzinnym. Tutaj także zasady są surowe. Osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem, w dniu porodu musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją, nie miała styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu 14 dni od terminu porodu. Ponadto w ciągu tych 14 dni należy ograniczyć kontakty z obcymi, a po 2 godzinach od zakończenia porodu, osoba towarzysząca niezwłocznie opuszcza szpital.

W szpitalu na Inflanckiej już od 1 czerwca jest możliwość odwiedzin na oddziale położniczym. Matki nie są już całkowicie odseparowane. W odwiedzinach nie mogą jednak uczestniczyć osoby poniżej 14 roku życia. Aby zostać wpuszczonym na oddział konieczne jest wypełnienie ankiety epidemiologicznej oraz zmierzenie temperatury. Ponadto na jednej sali chorych, w jednym czasie może przebywać tylko jeden odwiedzający. Do jednej pacjentki może przyjść tylko jedna osoba w danym dniu. Odwiedziny mogą trwać maksymalnie 1 godzinę.

Niestety większość warszawskich placówek nie informuje o zasadach odwiedzin oraz ewentualnym zniesionym ich zakazie. Instytut Matki i Dziecka zaktualizował zasady odwiedzin

Zaleca się, aby rodzice lub opiekunowie prawni, którzy przebywają z dzieckiem w Klinice/Oddziale przez całą dobę, opuszczali budynek IMiD tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dopuszcza się możliwość zmiany rodzica/opiekuna prawnego przebywającego z dzieckiem. Przy jednym pacjencie małoletnim może przebywać podczas hospitalizacji maksymalnie jeden rodzic/ opiekun. Jeżeli rodzic/opiekun prawny nie jest osobą w pełni zaszczepioną, każdorazowo przed wejściem do Kliniki/Oddziału musi mieć wykonany test antygenowy – informuje na swojej stronie placówka.

W Klinice Położnictwa i Ginekologii oraz w Oddziale Chirurgii Kręgosłupa i Ortopedii jedna osoba może odwiedzić chorego. Wskazana przez pełnoletnią osobę znajdującą się w szpitalu ma możliwość odwiedzin codziennie w godzinach 17.00-19.00. Musi być jednak zaszczepiona, być ozdrowieńcem (pół roku od przechorowania) lub posiadać negatywny wynik testu antygenowego. Kliniki i oddziały mogą także wprowadzać wewnętrzne przepisy dotyczące odwiedzin, które widoczne są w placówce.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie