Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogień niemal objął okoliczny las. Wszystko przez pożar trawy. Strażacy alarmują

red.
Fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Kilka zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem trawy w powiecie sokołowskim. Pożar nieomal przeniósł się na pobliski las. Jak informuje straż pożarna w zeszłym roku doszło w Polsce do 38 tysięcy takich incydentów.

Między Kosowem Lackim a Choszczówką doszło 8 kwietnia w godzinach nocnych do pożaru trawy, z którym musiało walczyć kilka zastępów straży pożarnej. Jak poinformował nas rzecznik straży pożarnej w Sokołowie Podlaskim poza strażakami z Komendy Powiatowej w akcji wzięło udział 6 zastępów ochotniczej straży pożarnej. Na szczęście pożar, udało się ugasić i nie objął on pobliskiego lasu. Pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych to w Polsce prawdziwa plaga – spośród 126 tysięcy odnotowanych w 2017 roku pożarów, stanowiły one, aż 38 tysięcy (32% ogółu) i najczęściej były spowodowane przez człowieka. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna opracowały kampanię „Stop pożarom traw”.

Głównym założeniem kampanii informacyjnej jest uświadomienie, jak niebezpieczne skutki niesie ze sobą wypalanie traw. Spowodowane nimi pożary były w tym roku przyczyną śmierci dwóch osób (i spowodowały rany u 101). W 2011 roku ofiar było aż 16. Ogień rozprzestrzeniający się na nieużytkach najczęściej przybiera duże rozmiary, co przekłada się na znaczne zaangażowanie służb pożarniczych w walkę z żywiołem. W 2017 straty, jakie przyniosły ze sobą pożary traw – do których wyjechało 266 tysięcy strażaków – oszacowano na 10 milionów złotych

Najwięcej przypadków wypalania traw ma miejsce w marcu i kwietniu, dlatego właśnie teraz istotne jest informowanie i wpływanie na ludzkie zachowania, czemu w założeniu ma służyć kampania informacyjna „Stop pożarom traw” Na specjalnie przygotowanej

WITRYNIE możemy znaleźć m.in. statystyki dotyczące szkodliwości zjawiska wypalania traw, a także negatywne skutki takich zdarzeń, w tym ich wpływu na środowisku naturalne.


Zobaczcie też: Skażone grunty w Warszawie. Jak poznać, że ziemia jest zanieczyszczona?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto