Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko wścieklizny w Warszawie i okolicach. Jak postępować ze zwierzętami domowymi?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. Facebook / Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Siedlcach
Na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wydano rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie dwóch stołecznych dzielnic oraz powiatów podwarszawskich. Na terenie zagrożonym wścieklizną wprowadzono specjalne zasady dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi. Szczegóły w artykule poniżej.

Ognisko wścieklizny w Warszawie

Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła). Wściekliznę stwierdzono u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim.

Zagrożenie wścieklizny stwierdzono w warszawskim Wawrze (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni) oraz Wesołej (część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski).

Podwarszawskie miejscowości objęte zagrożeniem to Sulejówek, Długa Kościelna, Długa Szlachecka, Grabina, Halinów, Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze i Zakręt.

Jak postępować ze zwierzętami domowymi podczas ogniska wścieklizny?

Na terenie zagrożonym wścieklizną wprowadzono specjalne procedury dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi. Obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz:

  • trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie ( temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna. Apelujemy, aby dbać o zdrowie swoich pupili - przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto