Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Bezpłatne konsultacje psychologiczne

mat. prasowe
Ogólnopolski dzień walki z depresją
Ogólnopolski dzień walki z depresją Fot. geralt, lic. CC0 Public Domain
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypada na 23 lutego. Czym jest depresja, kiedy należy się zwrócić do specjalisty i gdzie uzyskać potrzebną pomoc?

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych na świecie. Dotyka wszystkie grupy społeczne, bez względu na płeć i wiek. Dlatego ważne jest, aby w porę podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia objawów i przyczyn tej choroby.

- W Polsce depresja jest w dalszym ciągu zaliczana do tzw. zaburzeń wstydliwych. Ważne jest uświadomienie zarówno samym chorym, jak i ich otoczeniu, że depresja to nie katar i nie przejdzie sama po 7 dniach. Jest to stan, o którym należy wiedzieć jak najwięcej i który trzeba leczyć. Najgorsze, co może zrobić chory w tej trudnej dla siebie i otoczenia sytuacji, to zaprzeczać jej istnieniu i jednocześnie bać się skutków tego zaburzenia - stwierdza Ewa Żurczak, psycholog, coach, terapeuta „Centrum Mogę” Instytut Rozwoju i Psychoterapii i prezes Fundacji Edukacji i Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Best Academy”.

Najczęstsze objawy depresji:
* długo utrzymujące się uczucie obniżonego nastroju
* niemożność odczuwania przyjemności
* zaburzenia snu
* spowolnienie toku myślenia
* częste uczucie beznadziejności

Często objawom tym towarzyszą również: bóle i zawroty głowy, obniżona samoocena, lęk, niepokój, czasami objawy paniki, chwiejność emocjonalna, płaczliwość, uporczywe pesymistyczne myśli, brak energii, uczucie zmęczenia. Osoby cierpiące na depresję, tracą zainteresowanie rzeczami, które wcześniej ich pasjonowały. Zazwyczaj mają negatywne myśli o sobie samych, swoim otoczeniu oraz o własnej przyszłości.

Zobacz też: Archiwalne zdjęcia nowojorskiego fotoreportera trafiły do NAC [galeria]

Ten pierwszy kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą może uzmysłowić pacjentowi, że nie jest sam ze swoim problemem. Odzyskanie wiary i nadziei daje podstawę do przetrwania trudnych chwil i wyjścia z choroby. Leczenie depresji jest długotrwałe i niełatwe. Nie wystarczy wziąć tabletkę, żeby od razu poczuć się lepiej. Na efekty leczenia farmakologicznego trzeba czekać nawet dwa, trzy tygodnie. Pacjenci często niecierpliwią się, mając już dość objawów, z którymi przyszło im się borykać. Czasem nawet zaprzestają leczenia, uważając, że ono nie działa. Warto więc, prócz farmakologii, podjąć leczenie psychoterapeutyczne. Jako, że depresja jest również zaburzeniem myślenia, psychoterapia i sama osoba terapeuty, jego zrozumienie, opieka, wsparcie, często okazują się zbawienne, szczególnie w sytuacji, gdy leki antydepresyjne jeszcze nie zaczęły działać.

Na sesji w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze, prócz zdiagnozowania problemu, terapeuta określa z pacjentem, sposoby ich rozwiązania oraz dalszy tok postępowania i wyjścia z problemu. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy jednak od samego chorego, od tego czy pozwoli terapeucie dotrzeć do siebie, czy chce złapać z nim kontakt, czy jest na to gotowy.

Nie należy jednak się poddawać, jeśli nie wyjdzie z jednym terapeutą, może inny swoimi sposobami, większym doświadczeniem i swoją osobowością, a także mądrością nurtu psychoterapii, w którym pracuje, będzie potrafił dotrzeć do chorego i zdobyć jego zaufanie. Ufność do terapeuty jest bardzo istotna w całym procesie terapii. Nie pozwolimy sobie pomóc osobie, której nie ufamy, szczególnie, gdy wszystko wydaje się nam beznadziejne.

Niestety mało jest poradni zdrowia psychicznego, które przyjmują pacjentów w ramach NFZ. Ale takowe są i warto poszukać ich w swoim mieście. Szerszą ofertę psychoterapii i krótki czas oczekiwania mają prywatne gabinety psychologiczno-psychoterapeutyczne. Koszty sesji wahają się od 100 – 200 zł, czasem mniej w mniejszych miejscowościach.

- Niezależnie od tego jaką drogę leczenia wybierze sam chory, farmakologiczną, czy psychoterapię, warto podjęć walkę z depresją, warto ją zrozumieć i pomóc sobie oraz innym chorym ze swojego otoczenia. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowania, tym większe szanse ma chory na wyjście z niej i tym mniej dokuczliwe będą objawy tego zaburzenia. Dzień Walki z Depresją niech stanie się dniem nadziei wiary dla ludzi cierpiących na zaburzenia depresyjne. Niech będzie początkiem drogi ku wolności od choroby - dodaje Ewa Żurczak.

Gdzie uzyskać pomoc?

Informacji o pomocy można szukać na stronie Forum Przeciw Depresji (www.forumprzeciwdepresji.pl) jak również w poradniach psychologicznych takich jak „Centrum Mogę” Instytut Rozwoju i Psychoterapii , które zaprasza na bezpłatne konsultacje z psychologiem w dniach 23-27 lutego. Kontakt w sprawie zapisów na bezpłatne konsultacje w „Centrum Mogę” odbywa się poprzez e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto