Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego powraca. Przygotowano kilka zmian i mnóstwo atrakcji na otwarcie. Znamy szczegóły

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Już w najbliższą niedzielę, 19 marca, powraca Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców znów otwiera swoje bramy dla wszystkich chętnych. W tym roku przygotowano kilka zmian w jego funkcjonowaniu - wszystkie z myślą o odwiedzających. Oprócz tego będą także specjalne atrakcje w dniu otwarcia. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje.

Przepiękne tereny zielone Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego są idealnym miejscem na wiosenny spacer. Już za chwilę do swojej listy sposobów na spędzenie wolnego popołudnia będziecie mogli dopisać przechadzkę alejkami ogrodu, który budzi się z zimowego snu. W marcu i kwietniu Ogród będzie dostępny codziennie w godzinach 10:00 – 18:00. Władze ogrodu poinformowały, że w tym roku szklarnie będą dostępne w tych samych godzinach od wtorku do niedzieli, a więc przez niemal cały tydzień.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego powraca. Przygot...

Jednocześnie władze ogrodu przypominają, że kasy otwarte są do godziny 17:00. Z nowości i zmian warto odnotować, że znikają także bilety świąteczne i codzienne. Bilety codziennie będą w taryfie normalnej (20 zł) oraz ulgowej (10 zł). Od maja do sierpnia ogród będzie funkcjonował w godzinach 10:00 - 20:00. Dla pierwszych 10 osób przygotowano sadzonki (Philodendron elegans) do odebrania przy wejściu do szklarni (sala wystaw).

Z okazji otwarcia przygotowano specjalne atrakcje na otwarcie Ogrodu Botanicznego:

  • o godz. 11.00 – Doniczkowy recykling – spotkanie warsztatowe z Moniką Latkowską;
    Jak z materiałów z odzysku przygotować ekologiczne pojemniki do wysiewu nasion? W czasie warsztatów wykonacie recyklingowe doniczki i przygotujecie „małe szklarenki” do produkcji rozsad.
  • o godz. 12.00 – Geosmina i geofity – czyli czym pachnie wiosenny ogród? – spacer z Dorotą Szubierajską;
    Zapraszamy na pierwszy spacer po Ogrodzie Botanicznym w nowym sezonie. Zapachy i rośliny, którymi w tym czasie wypełniony jest ogród są jedyne w swoim rodzaju – można je poczuć i zobaczyć tylko o tej porze. Czym pachnie wiosna, co trzeba przekopać, co posadzić i posiać, a co przyciąć o tej porze roku?
  • 12.30 – Wiosenna parapetówka - spotkanie warsztatowe z Moniką Latkowską;
    Kiedy i jak wysiewać nasiona ziół i warzyw? Na tym spotkaniu poznacie tajniki produkcji rozsady na domowym parapecie oraz „sztuczki” ułatwiające wysiew nasion. Po tym spotkaniu przygotowanie rozsady aromatycznych ziół do balkonowego ogródka nie sprawi Wam żadnego problemu.
  • o godz. 13.00 – Las tropikalny w centrum Warszawy! – spacer z kuratorem szklarni;
    Piotr Dobrzyński kurator kolekcji szklarniowych, poprowadzi Was przez różne rejony świata – opowiadając o różnorodnych kolekcjach roślin rosnących się w naszych 4 szklarniach: oranżerii, szklarni tropikalnej, subtropikalnej i palmiarni.
  • o godz. 13.30 – Wiosenna pielęgnacja RÓŻ – ogrodnicze spotkanie warsztatowe z kuratorką;
    Na tym spotkaniu Dorota Szubierajska, wieloletnia kuratorka Rosarium, podpowie, jak pielęgnować RÓŻE o tej porze roku.
  • o godz. 14.00 – GEOFITY wiosenne hity – spacer z edukatorką z Pracowni Edukacji, Anią Albin;
    czasie spaceru poznacie geofity, czyli rośliny kwitnące na początku wiosny. To prawdziwe twardzielki, które mogą rozwinąć się już teraz, gdy dni są wciąż chłodne, dzień krótki, a noce mroźne. Poszukamy odpowiedzi na pytanie – jak to robią i dlaczego?

19 marca to również ostatni dzień wystawy "Herbarium". Obrazy ceramiczne autorstwa Stefanii Michałowskiej przedstawiające polską florę możecie tego dnia zobaczyć w sali przy wejściu do szklarni w godz. 10:00 – 18:00.

Dojazd i parking

Dojazd komunikacją miejską: Autobusami 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 do przystanku pl. Na Rozdrożu; w zasięgu krótkiego spaceru aleją Wyzwolenia jest też stacja metra Politechnika. Dojazd samochodem Trasą Łazienkowską (al. Armii Ludowej) od wschodu: należy zjechać drugim zjazdem, jeszcze przed tunelem, zaraz przed przystankiem autobusowym, i wjechać ślimakiem w Al. Ujazdowskie.

Dojazd Trasą Łazienkowską od zachodu: nie ma skrętu w prawo z al. Armii Ludowej w al. Ujazdowskie. Należy skręcić w prawo w Waryńskiego już na rondzie Jazdy Polskiej, następnie Boya-Żeleńskiego, przejechać pl. Unii Lubelskiej, Bagatelą i w lewo w al. Ujazdowskie. Ewentualnie można też skręcić w Polną zaraz za rondem Jazdy Polskiej, dojechać do pl. Unii Lubelskiej i dalej jak wyżej. Na dziedzińcu Ogrodu Botanicznego obowiązuje ZAKAZ PARKOWANIA. Najbliższy parking na ulicy Bagatela.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto