Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród i Pałac Krasińskich [7 cudów Warszawy - nominacja]

Redakcja
Śródmiejski park ze stawem wodnym, pałacem, w którym mieszkał wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński i pomnikami upamiętniającymi wydarzenia II wojny światowej.
7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Ogród Krasińskich mieści się między ul. Andersa, Świętojerską, Długą, Bohaterów Getta i placem Krasińskich. Powstał w XVII wieku. W centrum kompleksu parkowego znajduje się staw wodny. Spacerowicze często dokarmiają pływające po nim kaczki.

Ogród i Pałac Krasińskich zostały nominowane do plebisctu 7 Cudów Warszawy przez Monikę Arażnik: Ogród Krasińskich to przepiękny obiekt otoczony zabytkowymi murkami, to miejsce spacerów matek z dziećmi (niedawno zrobiono nowy placyk zabaw), a w soboty i w niedziele główny szlak powrotów spacerowiczów ze Starego i Nowego Miasta do centrum Warszawy. Piękne kompozycje wykonane z kwiatów jako klomby i dywany kwiatowe, staw z przeuroczym wodospadem, oswojone i sympatyczne kaczuchy - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Z kolei Pałac Krasińskich to obiekt klasycystyczny z pięknymi ozdobami, wieńczącymi attyki. Pałac jest nierozerwalną częścią całego kompleksu, więc nie wyobrażam sobie, aby Cudem Warszawy był sam ogród bez pałacu.

Pałac Krasińskich wzniesiono dla wojewody Płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. W XVIII wieku znaczna część wnętrza uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Podczas Powstania Warszawskiego obiekt znów pochłonął ogień. Pałac został spalony. Uratowało się zaledwie 5% przechowywanego tam obszernego zbioru rękopisów, ikonografii i starodruków. Obecnie przechowywane są w nim zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.

Wzdłuż ul. Świętojerskiej i Bohaterów Getta przebiegała granica żydowskiego getta. W 1944 r. w parku walczył m.in. powstańczy Batalion Chrobry. W miejscu pasażu Simonsa - reduty tego batalionu stoi pomnik ku czci jego żołnierzy. 31 sierpnia 1944 r. w zbombardowanym pasażu zginęło dwieście osób. W 1947 r. ekshumowano 99 ciał, zidentyfikowano zaledwie 23.

W 1999 r. w okolicach bramy do parku odsłonięto pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino.

[7 cudów Warszawy:](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)[ Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto