Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Krasińskich. Historyczny park, który odzyskał dawną świetność. Wybierz się na spacer wśród pięknych kasztanowców

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Ogród Krasińskich to część siedemnastowiecznego założenia pałacowo-ogrodowego. Do czasu utworzenia Ogrodu Saskiego był to największy ogród w Warszawie. Pierwotnie służył jedynie swoim właścicielom, jednak po stu latach, w 1766 roku został otwarty dla mieszkańców i szybko stał się jednym z ulubionych miejsc spacerowym warszawiaków. Więcej w artykule poniżej.

Ogród Krasińskich

Ogród utworzono przy Pałacu Krasińskich, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Założenie zbudowano dla Jana Dobrogosta Krasińskiego jako przykład barokowej koncepcji architektonicznej znanej jako „entre cour et jardin” (fr. między dziedzińcem a ogrodem), według której pałac leży na osi między dziedzińcem honorowym a ogrodem, znajdującym się na tyłach budynku. We Francji jej pierwowzorem jest pałac w Wersalu.

Zobacz, jak wygląda Ogród Krasińskich:

Ogród Krasińskich. Historyczny park, który odzyskał dawną św...

Historyczne elementy ogrodu

Podczas ostatniej rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich przeprowadzono analizy historyczne, aby przywrócić jego dawne elementy. W ramach odtworzenia małej architektury wybrano ławki pierwotnie zaprojektowane przez Franciszka Szaniora jako mebel warszawski. Kilkanaście zachowanych sztuk wyremontowano i ustawiono w części historycznej ogrodu, pozostałe miejsca uzupełniono o 80 replik.

- Podobnie było z elementem historycznego płotka okalającego rabaty kwiatowe – udało się go odtworzyć z archiwalnej fotografii i teraz stanowi wyjątkowe wykończenie parterów kwiatowych na osi głównej pałacu. Za to historyczne ogrodzenie ogrodu wraz z dekoracyjną bramą zrekonstruowano dzięki małemu fragmentowi tkwiącemu w ścianie pałacu - wyjaśnia warszawski Zarząd Zieleni. - Również przy budowie placu zabaw pamiętano o planach słynnego warszawskiego ogrodnika. W części historycznej nabrał on kształtu koniczyny tak jak zaplanował go pierwotnie Szanior i został wyposażony w stylizowane urządzenia zabawowe, dużą karuzelę i altanę.

Ponadto, zgodnie z typowymi dla niego projektami parków, odtworzono charakterystyczne dla układu obwodnicowego rośliny maskujące skrzyżowania dróg. Park został bujnie uzupełniony o nasadzenia bzów lilaków, jaśminowców, żylistków i suchodrzewów.

Zobacz także: Park Kazimierzowski to malowniczy i zarazem mało znany zakątek Warszawy. Znajdziemy go na szczycie skarpy

Park Kazimierzowski to malowniczy i zarazem mało znany zakąt...

Wyjątkowa pielęgnacja

W przypadku parków zabytkowych, Zarząd Zieleni stosuje specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Regularne koszenie trawników, nawożenie, odchwaszczanie i podlewanie nie dopuszcza do rozwoju niepożądanych roślin i ma wpływ na wizerunek oraz klimat parku, które zachęcają mieszkańców i turystów do spędzania w nim czasu. Zadbane zielone trawniki tworzą również jednolite tło dla wielobarwnych kwiatów.
Parki historyczne takie jak Ogród Krasińskich są pod opieką konserwatora zabytków i wymagają wyjątkowej dbałości o ich estetyczny wygląd – to właśnie zieleń odgrywa w nich kluczową rolę – mówi Magdalena Frydrych, ogrodniczka opiekująca się parkiem z ramienia Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Ważnym zadaniem w ogrodzie jest prawidłowe utrzymanie bogatych gatunkowo, barwnych i zmieniających się sezonowo parterów kwiatowych oraz towarzyszącym im trawników. Takie kompozycje podkreślają układ przestrzenny parku i znajdują się w sąsiedztwie ważnych obiektów. W tym przypadku najważniejszym punktem dekoracyjnym są barokowe rabaty na osi Pałacu Krasińskich. W tym roku na kwietniku wokół głównej fontanny, aby jeszcze bardziej wzbogacić go kolorystycznie, zastosowaliśmy wyjątkowe, różowe niezapominajki.

Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Zabytkowa zieleń

W Ogrodzie Krasińskich możemy podziwiać stare drzewa, których wiek datowany jest nawet na koniec dziewiętnastego wieku. Dominującym gatunkiem w parku jest kasztanowiec biały. Są to piękne i wyjątkowych rozmiarów drzewa z rozłożystymi koronami, których kwiatostany umilają majowe wieczory w parku. Występują tu również licznie klony pospolite i lipy drobnolistne.
- Do wyjątkowych i cennych okazów można zaliczyć rosnące na terenie ogrodu gatunki takie jak: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, korkowiec amurski, sosna czarna czy leszczyna turecka. Warto zobaczyć także trzy tulipanowce amerykańskie rosnące przy pałacu Rzeczpospolitej, niesamowitych rozmiarów platan klonolistny rosnący w formie soliteru na murawie trawiastej przy wejściu do parku od ulicy Andersa czy wiekowy, wypróchniały dąb szypułkowy nad stawem - wylicza Zarząd Zieleni.

Co roku wprowadzane są także nowe nasadzenia. Na jesieni ogrodnicy posadzili na terenie parku trzy katalpy, klon pospolity, tulipanowiec amerykański i platan klonolistny.

- Dbając o parkowe zadrzewienia na bieżąco monitorujemy ich stan zdrowotny oraz w szczególnych przypadkach zlecamy dodatkowe ekspertyzy dendrologiczne i zabiegi specjalistyczne. Takie ekspertyzy zostały przeprowadzone w 2020 roku dla 18 drzew, za to najcenniejsze okazy kasztanowców znajdujące się w centralnej, najstarszej części parku objęliśmy szczególną ochroną i założyliśmy liczne wiązania podtrzymujące konar - dodaje Zarząd Zieleni.

Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Zabytkowa brama

Na terenie parku zachowała się zabytkowa barokowa brama wejściowa z XVIII w., położona od strony ul. Bohaterów Getta. W ogrodzie znajduje się również kilka pomników, upamiętniających smutne karty historii. To m.in. pomnik granic getta warszawskiego, które podczas wojny znajdowało się obok parku, pomnik Bohaterów o Monte Cassino oraz kamień upamiętniający jedną z pierwszych potyczek powstania listopadowego. W rejonie ulicy Długiej usytuowany jest pomnik upamiętniający Pasaż Simonsa.
- Był to potężny żelbetowy budynek z 1903 roku, w którym mieścił się dom handlowy. Został on zniszczony we wrześniu 1939 r., a tragiczną role jego ruiny odegrały latem 1944 r. W czasie Powstania Warszawskiego była tu reduta blokująca Niemcom dostęp do Starego Miasta. Niestety w ostatnich dniach obrony Starego Miasta w wyniku bombardowania potężna żelbetowa konstrukcja pasażu zawaliła się aż do piwnicy, grzebiąc ponad 200 osób. Szczątki wielu z poległych do dziś spoczywają w zawalonych piwnicach - wyjaśnia warszawski Zarząd Zieleni.

W parku znajdują się również pozostałości po schronie Starzyńskiego i wiele innych historycznych elementów. W pobliżu spacerujący mogą również zwiedzić budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Zarząd Zieleni m. st. Warszawy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto