Ogród miejski w Warszawie po raz ostatni. Wodny ogród na pożegnanie cyklu plenerowych spotkań

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Widok na Zamek Ujazdowski z Agrykoli. Ogród Miejski znajduje się na górze, z drugiej strony Zamku U-jazdowskiego
Widok na Zamek Ujazdowski z Agrykoli. Ogród Miejski znajduje się na górze, z drugiej strony Zamku U-jazdowskiego Szymon Starnawski
Ogród Miejski działał w pobliżu Zamku U-jazdowskiego przez trzy lata. W tym roku powstanie po raz ostatni. W pobliżu artystycznej budowli wyrośnie mini-miasto pod hasłem: „Dbaj o wodę i kąp się z przyjaciółmi”. Wyrosną ciekawe instalacje artystyczne i będziemy mogli wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, dyskusjach i spacerach. Start 5 lipca 2019.

- Wyobrażacie sobie Warszawę bez wody? Rzek, bagnisk, oczek, mokradeł, jezior, studni, fontann, sieci niebieskich rur, wijących się w podziemiach? - takie pytania zadają nam organizatorzy tegorocznej edycji Ogrodu Miejskiego, który powstanie przy Zamku U-jazdowskim od 5 lipca 2019. I podkreślają, że tegoroczna edycja letniego ogrodu będzie ostatnią w historii.

Na pożegnanie plenerowego wydarzenia architektki, Hélène Soulier i Ewa Rudnicka, stworzą wodny ogród pod nazwą "Dystopia". Ich instalacja ma być pesymistyczną wizją przyrody, w której na wzór muzealnych eksponatów skatalogowane zostaną współczesne skamieliny (śmieci), głównie plastik. Całość ma stanowić funkcjonalną przestrzeń, która jednocześnie, paradoksalnie, zachęci do spędzania czasu w parku.

Poza wodnym ogrodem, mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzić "Cysternę" stworzoną przez grupę Centrala. Cysterna ma stanowić klaser bagien polskich. - Będzie to model poglądowy wybranych typów bagnisk, inspirowany wielością ich poetyckich nazw. Kolektyw stworzy go we współpracy z botanikami i aktywistami z Centrum Ochrony Mokradeł. Częścią tego projektu będą spacery i wycieczki rowerowe na warszawskie tereny podmokłe, gdzie uczestnicy poznają nie tylko ich piękno, ale też ich znaczenie dla ekosystemu całego miasta - czytamy w informacji prasowej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Ogrodu Miejskiego przy Zamku U-jazdowskim będzie woda w Warszawie. Plenerowe instalacje oraz wycieczki rowerowe to niejedyne atrakcje powiązane z tematem. - Podczas spacerów po całej Warszawie publiczność będzie mogła poznać wodną mapę miasta – zarówno naturalne, jak i sztuczne akweny oraz ich uwarunkowania geologiczne – a w parku przed Zamkiem Ujazdowskim zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważne jest dbanie o wodę - zapowiadają organizatorzy.

Podczas Ogrodu Miejskiego Jazdów publiczność weźmie także udział w warsztatach familijnych, podczas których woda będzie źródłem różnorakich doświadczeń sensorycznych.

COMPONENT {"params":{"text":"Ogród Miejski Jazdów powstanie przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 05.07.2019–31.10.2019. Wstęp na wydarzenia oraz instalacje jest bezpłatny.","id":"ogrod-miejski-jazdow-powstanie-przy-centrum-sztuki-wspolczesnej-zamek-ujazdowski-od-0507201931102019-wstep-na-wydarzenia-oraz-instalacje-jest-bezplatny"},"component":"subheading"}

Projekt „Ogród Miejski Jazdów” to długoterminowe, interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego celem jest wielowymiarowa animacja przestrzeni otaczającej Zamek Ujazdowski. Park okalający Zamek Ujazdowski co roku animowany był w inny sposób. Rok temu mogliśmy udać się na "spacer w koronach drzew".

Prototyp Ogrodu Miejskiego Jazdów, który był pierwszą przymiarką do wspólnie wypracowanego rozwiązania przestrzeni parku wokół Centrum Sztuki Współczesnej, powstał w 2016 roku. Przez trzy lata teren był zagospodarowywany w rozmaity sposób we współpracy z artystami z całego świata. Rok 2019 jest ostatnim rokiem istnienia Ogrodu Miejskiego Jazdów, a jego dotychczasowe warianty zostaną opisane w książce wydanej przez CSW Zamek Ujazdowski.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie