Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Świętej Barbary. "Zielona oaza w centrum stolicy". Ruszyła rewitalizacja terenu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W Śródmieściu powstanie Ogród Świętej Barbary. Będzie to zielona przestrzeń, którą parafia przygotuje we współpracy z architektami. - Chcemy udostępnić zieloną oazę w centrum stolicy, która pozwoli na odpoczynek – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii.

Na działce w Śródmieściu przy ul. Nowogrodzkiej powstanie „Ogród Świętej Barbary”. To hektar terenu między ulicami: Nowogrodzką, Emilii Plater, św. Barbary i Wspólną.

Ogród Świętej Barbary. "Zielona oaza w centrum stolicy". Rus...

Obecnie szczegółowo zbadano stan drzew, a 43 z nich – rosnących od lat – zostało objętych opieką. - Dokonano również nowych nasadzeń, dzięki którym w ogrodzie pojawiło się 18 dębów i klonów. Następnie zostaną zasadzone hortensje, okrywowa zieleń cieniolubna (m.in. bluszcz pospolity czy paprocie) i nowe trawniki. Alejki ogrodu pokryje przyjazna środowisku nawierzchnia mineralna, która przepuszcza wodę i nie akumuluje ciepła. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane chociażby w dobrze znanych warszawiakom Łazienkach Królewskich – tłumaczy nam Damian Majsterek, przedstawiciel inwestora zastępczego, firmy Juvenes-Projekt. - Rewitalizacja Ogrodu św. Barbary i realizacja projektu Roma Tower (mającego znaleźć się na działce obok - red.), to dwie odrębne inwestycje na oddzielnych nieruchomościach. Będą one powstawać równolegle i nie będą ze sobą kolidowały

Jak słyszymy, ogród ma być otwarty dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku w Śródmieściu. - Rewitalizacja ogrodu ma zwiększyć komfort życia oraz spędzania czasu przez parafian oraz naszych gości, których jest coraz więcej. Lokalizacja w pobliżu Dworca Centralnego, hotelu Marriott oraz innych wieżowców sprawia, że codziennie pojawiają się u nas przechodnie i turyści. Chcemy im udostępnić zieloną oazę w centrum stolicy, która pozwoli na odpoczynek – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary.

Poza ogrodem parafia odnowi zabytkową figurę Chrystusa z Jawnogrzesznicą z XIX-wieku, która przetrwała wojnę. – Figura Chrystusa i Jawnogrzesznicy znajduje się w miejscu, gdzie ciężkie walki prowadził powstańczy batalion Zaremba-Piorun. Nasze doświadczenie, zdobyte podczas budowy wielu pomników i tablic pamięci w Warszawie przekładamy na wsparcie merytoryczne renowacji zarówno ocalałego monumentu, jak i terenu kościelnego. To miejsce dla wielu warszawiaków ma charakter symboliczny – tłumaczy Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, a także wiceprezes BBI Development.

mat. pras.

Pełna rewitalizacja ogrodu potrwa kilka lat. W planach jest też remont zabytkowej Drogi Krzyżowej, co jest szczególnie ważne, ponieważ przeciwnicy Roma Tower zarzucali, że zostanie ona zburzona podczas prac prowadzonych przy budowie biurowca. W planach są też prace konserwatorskie przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kaplicy św. Barbary. Za rewitalizację odpowiada pracownia Juvenes-Projekt, która przygotowała również projekt wieżowca Roma Tower.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto