Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody deszczowe coraz bardziej modne w Warszawie. Na czym polega ich fenomen?

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Ogrody deszczowe czyli tzw. "chłonne studzienki" są coraz częściej wykorzystywane przy projektowaniu zielonych terenów w Warszawie. Sprawdzają się m.in. na ulicy Francuskiej, a już niebawem pojawią się przy remontowanej Sokratesa. Na czym polega ich fenomen? Szczegóły w tekście poniżej.

Ożywiają ulice i zatrzymują wodę

W Warszawie powstaje coraz więcej ogrodów deszczowych. Kolejne niebawem pojawią się na przebudowywanej ul. Sokratesa. - W sumie utworzymy ich tam pięć – woda będzie do nich spływała z dróg dla rowerów. Najdłuższy ogród będzie się ciągnął przez ok. 80 m. - informuje Zarząd Dróg Miejskich. Ogrody deszczowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim wspomagają gospodarowanie wodą opadową, a do tego upiększają przestrzeń publiczną.

Pierwsze takie ogrody jesienią zeszłego roku utworzono na ul. Francuskiej przy okazji sadzenia tam zieleni w miejscu niepotrzebnego betonu. Powstały trzy i przez ponad 10 miesięcy w pełni się rozwinęły. I choć z pozoru nie różnią się specjalnie od innych „zielonych” miejsc, to nie tylko cieszą oko, ale zwiększają też retencję wody.

Ogrody mają do 70 cm głębokości. To znacznie więcej niż przy zwyczajnych nasadzeniach zieleni. Musi być bowiem zapewniona odpowiednia ilość miejsca do gromadzenia wody. A tej wpada dużo – jednak zastosowane warstwy sprawiają, że ogrody stają się swego rodzaju „chłonnymi studzienkami”.

Rośliny odporne na złe warunki

Ogród deszczowy to instalacja o powierzchni od kilkunastu do kilkuset metrów kwadratowych. Składa się z roślin hydrofitowych (odpornych na zalewanie) oraz lubiących wilgoć. Takie rośliny to m.in.: kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra ‘Variegata’, śmiałek darniowy, pełnik europejski, przetacznik długolistny.

- Są to trawy i byliny kwitnące. Taka mieszanka jest atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie wytrzymała na niesprzyjające warunki. Chodzi nie tylko o utrudniony dostęp do lepszego powietrza. Rośliny w ogrodzie deszczowym muszą być odporne zarówno na sezonowe zalewanie podczas intensywnych opadów, jak i na okresy suszy - tłumaczą ogrodnicy.

Dzięki poszczególnym warstwom ogrody deszczowe wspomagają gospodarowanie wodą opadową. Chłoną ją nawet o 40 proc. lepiej niż zwykły trawnik. To o tyle ważne, że zmienia się klimat – coraz częściej wiosną i latem zdarzają się nawałnice, a zimy są ubogie w opady śniegu. Podczas intensywnych opadów woda nie spływa, a wpadając do ogrodów przechwytywana jest przez kolejne warstwy. Tym samym w mniejszym stopniu trafia do kanalizacji, a w większym do gleby.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto