Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody wertykalne i zieleń na dachach budynków? Warszawa chce iść śladem Poznania i walczyć ze smogiem

Redakcja
Pixabay.com/zdjecie ilustracyjne
Czy ściany warszawskich domów, bloków i sklepów zamienią się w zielone ogrody wertykalne? Miejscy radni chcą, aby stolica poszła śladami Poznania i powołała zespół ds. zielonych dachów i ogrodów wertykalnych. Dzięki temu mieszkańcy mogliby otrzymać dofinansowanie na ekologiczne projekty. Szczegóły w tekście poniżej.

Zielone ściany i dachy w Warszawie

Radna Warszawy Renata Niewitecka i radny Marek Szolc proponują, aby w stolicy powstał program zielonych ścian i dachów. Specjalnie powołany zespół przygotowałby pilotażowy program wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy chcą stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Do programy będą mogły przystąpić także spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele, zarządcy i administratorzy budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. - Zielone ściany oraz dachy przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w miejskim powietrzu. Zachęcanie oraz wspieranie mieszkańców i przedsiębiorców w zakładaniu "zielonych dachów" oraz "zielonych ścian" pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale także na estetykę Warszawy" - brzmi interpelacja radnych.

Zielone dachy oraz ściany przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w miejskim powietrzu – i gazowych, i pyłowych. Rośliny rosnące na takich dachach oraz ścianach produkują w procesie fotosyntezy tlen, pochłaniając przy tym CO2.

W Poznaniu już to działa

Stołeczni radni przypomnieli, że pod koniec 2020 r. w Poznaniu został powołany zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów. W jego skład weszli urzędnicy i radni miejscy. Jak podaje oficjalny portal Rady Miasta Poznania, problem zanieczyszczenia powietrza budzi coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Pojawiają się inicjatywy społeczne służące poprawie tego stanu.

Wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna, charakterystycznych dla dużych aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą powierzchni ścian i budynków poprzez tworzenie ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto