Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Omar Sangare: United Solo Europe, to trzeba zobaczyć!

Karolina Kowalska
Omar Sangare otwiera United Solo Europe.
Omar Sangare otwiera United Solo Europe. materiały prasowe
Omar Sangare o festiwalu monodramu United Solo Europe, który rusza dziś w Teatrze Syrena. Artysta opowiada, o tym dlaczego nie możecie przegapić tego wyjątkowego wydarzenia teatralnego.

Omar Sangare: United Solo Europe, to trzeba zobaczyć!

Dziś wieczorem w Teatrze Syrena rusza druga odsłona przeglądu znakomitych monodramów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Tegoroczną edycję United Solo Europe otworzy światowej sławy gwiazda Fiona Shaw (w Polsce znana m.in. z roli Petunii Dursley w filmowej serii przygód Harry'ego Pottera). Aktorka uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego i zdobywczyni Nagrody Laurence'a Oliviera we wtorek 27 maja o godz. 20.00 otworzy festiwal przemową o monodramie, jego specyfice i rosnącej popularności.

Potem, aż do soboty, na scenie Teatru Syrena zobaczymy absolutnie wyjątkowe monodramy artystów ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii i Polski. Pełen program znajdziecie na stronie internetowej Teatru Syrena. A dlaczego warto wybrać się na United Solo Europe? O tym opowiedział nam dyrektor artystyczny festiwalu - Omar Sangare!

Dlaczego postanowił Pan wziąć udział w sprowadzeniu festiwalu United Solo do Warszawy? Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? 
Inicjatywa wyszła ze strony Teatru Syrena. Dyrektorzy Wojciech Malajkat i Jakub Biegaj zwrócili się do nas z tym pomysłem. Nowojorska edycja miała już swoje miejsce na mapie kulturalnej w Ameryce, a szansa dodatkowej ekspozycji festiwalu w Europie była okazją rozszerzenia działalności United Solo i okazją podzielenia się spektaklami, które cieszyły się dużą popularnością na Manhattanie.

Czy program spektakli dla Europy, w tym dla Polski jest inny niż dla Stanów Zjednoczonych? Jakie jest kryterium wyboru spektaklu do europejskiej edycji?
Różnica jest w skali, ale nie w jakości. W nowojorskim Theatre Row przy 42 ulicy zaprezentujemy w tym roku ponad 130 produkcji teatralnych z sześciu kontynentów, a festiwal potrwa tam dwa miesiące. W Warszawie prezentujemy „wierzchołek góry lodowej” – wybieramy kilka spektakli, które mogą przybliżyć widzom specyfikę współczesnego monodramu na świecie i przedstawić różnorodność formy w formie; bo tu chociaż wszystkie spektakle są monodramami, to jednak różnią się znacząco. Mamy jednoosobowy musical, jednoosobowego „Hamleta”, czy solowy spektakl iluzjonisty.

Czytaj także:Aneta Sablik. "Idol" to dopiero początek!

Czy mógłby Pan w kilku słowach opisać istotę monodramu jako gatunku? Czy ta trudna forma teatralna jest popularna w Europie?
Popularność monodramu rośnie. Myślę że jest to zwrot w stronę człowieka we współczesnej cywilizacji. Współczesna technologia i media społecznościowe dają szansę na budowanie indywidualnego wizerunku, profilu – który prezentujemy światu. Monodram jest formą, która daje szansę na podobnie indywidualną prezentację osobowości. Forma ta zbliża nas do człowieka, do jego myśli i emocji, radości i trosk. Dla aktora jest to najtrudniejsza forma w teatrze – bo na solowym wykonawcy spoczywa główna odpowiedzialność za sukces spektaklu.

Festiwal ma pokazać odmienne koncepcje monodramu. Czy ten rodzaj ekspresji teatralnej różni się od siebie w zależności od tego z jakiego kraju pochodzi artysta, czy raczej zależy to od indywidualnej interpretacji?
Poprzez monodram spotykamy się z esencją formy teatralnej danego kraju. W Ameryce popularnością cieszy się Broadwayowski musical, w Skandynawii teatr psychologiczny, w Polsce teatr emocji. To oczywiście w skrócie i w uogólnieniu. Na festiwalu United Solo oglądamy świat jak w kalejdoskopie. Dajemy szansę na podróżowanie po świecie z perspektywy miejsca na widowni.

Fiona Shaw. W jaki sposób trafiła na otwarcie USE w Warszawie?
Fiona Shaw jest znana na świecie ze swojej roli w filmach o Harrym Potterze, ale nie tylko. W ubiegłym roku święciła triumf swojego monodramu wystawianego na Broadwayu. Zagrała w „Testamencie Marii” („The Testament of Mary”), w opowieści matki Chrystusa. United Solo wyróżniło Fionę i jej spektakl nagrodą specjalną, którą aktorka odebrała na gali finałowej festiwalu w Nowym Jorku. Chcemy podzielić się Fioną i jej wybitną wiedzą o teatrze współczesnym z widzem w Warszawie – stąd zaproszenie Fiony do Teatru Syrena, w którym zainauguruje naszą drugą edycję United Solo Europe przemową na temat monodramu.

Które spektakle poleca Pan najbardziej - które z nich są najciekawsze w tegorocznej edycji festiwalu?
Wszystko polecam! Wszystko trzeba zobaczyć. Rozpoczynamy 27 maja i wszystkie spektakle prezentowane będą o 20:00 – we wtorek wystąpi pięciokrotnie nominowana do Grammy aktorka i wokalistka LynnMarie Rink, w środę Roger Westberg w stand-upowej wersji „Hamleta”, w czwartek Monika Mariotti w spektaklu o Ninie Simone, w piątek amerykański spektakl o księżnej Monako Grace Kelly, a na zakończenie spektakl fińskiego iluzjonisty Roberta Jägerhorna. Zapraszamy na magię formy solowej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto