Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole - miasto z przyszłością?

redakcja
redakcja
redakcja
Opole - miasto wojewódzkie położone na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Liczba mieszkańców oscyluje wokół 130 tysięcy.

Aby odpowiedzieć na pytanie w tytule należy przyjrzeć się naszemu miastu pod kątem możliwości jakie oferuje dla jego mieszkańców.
Aby odpowiedzieć na pytanie w tytule należy porównać Opole do innych miast  oraz  pokazać nieco statystyki.
 
Myślę, że w każdym mieście sytuacja pod kątem satysfakcji i zadowolenia z miejsca, które zamieszkujemy jest podobna w tym względzie. Część osób wykazuje postawę malkontenctwa i nie widzi żadnych zalet miejsca w którym mieszka, część neutralnie i obiektywnie ocenia szanse i możliwości miasta w którym żyje, natomiast jest jeszcze ostatnia grupa osób. Do tej grupy należy zaliczyć osoby, które kochają i doceniają miejsce w którym żyją oraz nie wyobrażają sobie życia gdziekolwiek indziej.
Aby ocenić i docenić swoje miasto muszę przytoczyć i przypomnieć powszechnie znane informacje co znajduje się w  mieście wojewódzkie jakim jest Opole.
1.Ranga miasta wojewódzkiego sprawia, że znajdują się w nim wszystkie adekwatne ośrodki administracji samorządowej i państwowej.
2.Posiada placówki nauki i kultury zapewniające ciągły dostęp do najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie chętnym odbiorcom.W tym miejscu należy wymienić Teatr im. Jana Kochanowskiego, Teatr Lalki i Aktora, Filharmonię, Galerię Sztuki Współczesnej, Muzea, Biblioteki a wreszcie kilka Wyższych Uczelni, które dają możliwości kształcenia w na wielu kierunkach studiów.Opole to miasto ludzi młodych, choć zauważalny jest niewielki, systematyczny spadek liczby mieszkańców do 30 roku życia.W 2008r liczba mieszkańców do 30  r.ż. wynosiła ponad 45 tysięcy osób. Na taki wizerunek składa się także duża liczba studentów.W roku akademickim 2008/2009 na opolskich uczelniach studiowały 34 tysiące osób.
3.Opole posiada zabytki, które głęboko zapisują się w dziejach Polski- Należy w tym miejscu wymienić-  Katedrę , Klasztor Franciszkanów i kościół, Klasztor Dominikanów, gotycko- renesansowe kolegium Jezuitów- obecnie Muzeum Śląska Opolskiego,  gotycka wieża z IVw. tzw. Wieża Piastowska oraz kamienice z fasadami z XVIII w.
4. Opole  to miejsce wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych.Od 1963r miejsce corocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, od wielu lat corocznych Konfrontacji Teatralnych, Festiwalu Perkusyjnego i Jazzowego.
5. Miasto posiada zakłady przemysłowe oraz stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy, port rzeczny.
6. Położenie Opola w pobliżu dużych terenów leśnych daje jego mieszkańcom łatwość i bliskość dostępu do miejsc spokojnych i zielonych.
7. Opole jest miastem o niskiej stopie bezrobocia. Według stanu na 31.12.2008r w Opolu było zarejestrowanych 3047 bezrobotnych w tym 1760 kobiet, które stanowią 57,8% w ogólnej liczbie bezrobotnych. Stopa bezrobocia w Opolu wynosiła na dzień 31.12.2008r- 4,4%.Liczba osób pracujących w 2008r  wynosiła 51182 i w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 2055 osób.
8. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w Opolu wynosiło  3193, 94 i było o 250 zł wyższe od średniej krajowej.
9. Opole jest miastem, które w sposób kompleksowy i wszechstronny zapewnia opiekę medyczną swoim mieszkańcom. Dzięki szpitalom i placówkom medycznym, posiadającym wysoko specjalistyczną kadrę pracowników oraz sprzęt diagnostyczny i leczniczy poziom usług medycznych w naszym mieście należy do najwyższych w kraju.Wymienię w tym miejsce to co tej dziedzinie stanowi naszą chlubę - Oddział kardiochirurgiczny WCM, Oddział Neurochirurgiczny, Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem.
10. Komunikacja i ruch uliczny w mieście z pewnością wymaga jeszcze wielu inwestycji i działań jednak z całą pewnością należy stwierdzić, że poruszanie się nie sprawia dużych trudności i problemów.
Godziny natężenia ruchu ulicznego podpowiadają konieczność wdrażania nowych rozwiązań i inwestycji w tej dziedzinie jednak korki w jakich tkwimy w godzinach szczytu są nieporównywalnie małe w porównaniu z korkami w takich miastach jak Wrocław, Kraków czy Warszawa.
Wszystko to co powyżej wymieniłam to tylko część z wielu argumentów przesądzających o tym, że w naszym mieście jego mieszkańcom żyje się dobrze, że jest to miasto przyjazne, nie stwarza problemów wynikających z dużego ruchu i gwaru ulicznego, dużych skupisk ludzkich.Zapewnia możliwości dostępu do dóbr nauki, kultury i sztuki, umożliwia korzystanie z najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej i technicznej.
Wreszcie nie niesie za sobą uciążliwości i problemów wielkich miast.Dla mnie odpowiedź na pytanie czy Opole jest miastem z przyszłością brzmi - zdecydowanie TAK!
Na koniec proszę sobie odpowiedzieć do której grupy osób państwo się zaliczacie jeśli chodzi o stopień zadowolenia z miejsca zamieszkania.
 
                                                                       Barbara Kimak                                                                       Radna Miasta Opole
 
Zobacz inne teksty dotyczące debaty nad przyszłością Opola:
 
 

Debata - Wspólnie zmieńmy Opole

Rozwijajmy Opole akademickie

Opole jest małe i przez to piękne
Debata o przyszłości Opola: Opole stać na więcej

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto