Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści o zegarach. Zabytkowy chodzik z 1899 r.

Redakcja
Artykuł dotyczy zabytkowego chodzika z 1899 r. Podarowany on został właścicielowi młyna parowego w Toruniu G. Gersonowi przez przedsiębiorcę z Inowrocławia L. Davidsohna.

Zegarów i zegarków mechanicznych wyprodukowano miliony. By się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć przykładowo internetowy katalog firm. Dlatego temat zegarów jest niewyczerpany.
http://www.uhrmacherwerkstatt.com/Bildmarken/Marken_J/bildmarken_J.html
http://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=9&searchWhere=trademark...
Może ktoś zainspirowany tymi wyjściowymi linkami zechce wziąć np. lupę i sprawdzić pochodzenie zegarów i zegarków w swoim domu? Już wielokrotnie o tym pisałem, że historia danego zegara czy zegarka podnosi jego walory. Po zbadaniu może się okazać, że zegar, czy zegarek należał np. do znanej osoby, która odegrała znaczącą rolę w historii danej miejscowości.
Jak bogata i wielowątkowa jest dyskusja na temat zegarów i zegarków, można się przekonać na portalu Klubu Miłośników Zegarów:
http://zegarkiclub.pl/forum/
Trafił tam również wątek z Grudziądza. Link umieścił p. Piotr Ratyński, jeden z czołowych działaczy Klubu i moderator portalu o zegarach i zegarkach:
https://pl-pl.facebook.com/piotrratynski
http://zegarkiclub.pl/forum/topic/100618-opowie%C5%9Bci-z-grudzi%C4%85dz...
Za słowa zachęty do dalszego pisania o zegarach i zegarkach serdecznie dziękuję p. Piotrowi Ratyńskiemu, dziękuję także kolekcjonerom grudziądzkim, w tym szczególnie p. Wojciechowi Rudnickiemu, który w przeszłości niżej opisany chodzik Junghansa wypatrzył i uratował od całkowitej zagłady.
Zbliżają się wakacje i warto pod kątem poszukiwania zegarkowych skarbów rozejrzeć w rodzinnych domach. To też może być domowa, wakacyjna przygoda z historią.
W tym artykule chciałbym pokazać zdekompletowany chodzik z 1899 r., z zabytkową dedykacją (1-2). Chodzik ten historycznie związany z jest mieszkańcami dwóch miast Inowrocławia i Torunia. Podarowany przez firmę Leo Davidsohna z Inowrocławia firmie Gersona z Torunia. Zapewne ma to związek z otwarciem młyna Gustava Gersona w 1899 r. , (3). Leo Dawidsohn natomiast był bardzo wpływową osobą w gminie żydowskiej, w Inowrocławiu. Należał on do grona dziesięciu najbogatszych mieszkańców Inowrocławia.
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/inowroclaw/5,historia/?print=1
Gustav Gerson również był Żydem.
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/torun/5,historia/?print=1
Obecnie w dawnym młynie Gersona jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, (4).
O młynie parowym G. Gersona:
http://wikimapia.org/276039/pl/Toru%C5%84ski-M%C5%82yn-Parowy-Leopolda-R...
http://mlynwiedzy.org.pl/o-centrum/historia-mlynow-richtera/
Ciekawostką tego chodzika, firmy Junghans, jest umieszczenie regulatora z boku, (5).
W budzikach tej firmy i nie tylko najczęściej takie regulatory były umieszczane na dole werku, na środku.Ten ciekawy werk naprawił grudziądzki zegarmistrz p. Janusz Bałdyga. W celu jego zabezpieczenia brak oryginalnej tarczy został zastąpiony tarczą współczesną. Może kiedyś będzie okazja nabycia tarczy i wskazówek z XIX w.?
Podsumowując, ten chodzik jest również historyczną pamiątką po dawnej społeczności żydowskiej, mieszkającej na terenie Pomorza i Kujaw, (6). 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto