Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczona szkoła w centrum Warszawy. Budynek straszy od lat. Wkrótce trafi w ręce MPO

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Opuszczony budynek przy ulicy Złotej 72 w Warszawie
Opuszczony budynek przy ulicy Złotej 72 w Warszawie Krystian Dobuszyński
Szkoła Podstawowa nr 239 im. Tupaca Amaru w Warszawie nie istnieje od blisko dwudziestu lat. Od czasu zamknięcia placówki przy ulicy Złotej 72, opuszczony budynek stał się schronieniem dla bezdomnych i osób z marginesu społecznego. Kilkanaście lat temu miał tam stanąć biurowiec, jednak plany ostatecznie legły w gruzach. Teraz teren trafi pod skrzydła Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Szkoła Podstawowa nr 239 im. Tupaca Amaru przy ulicy Złotej 72 w Warszawie została powołana do życia w latach 60. ubiegłego stulecia. Budynek był jednym z tak zwanych "1000-latków" wzniesionych z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Placówka funkcjonowała do początku XXI wieku, kiedy to decyzją gminy Centrum została zamknięta, a jej uczniów przeniesiono do podstawówki nr 26 przy ulicy Miedzianej.

Opuszczony budynek przy ulicy Złotej 72 w Warszawie

Opuszczona szkoła w centrum Warszawy. Budynek straszy od lat...

Planów na zagospodarowanie budynku wraz z okolicznym terenem było niemało. Najsłynniejszym z nich była budowa wieżowca, który miał powstać na mocy porozumienia władz Warszawy z jednym z belgijskich deweloperów. W celu przedsięwzięcia powołano spółkę Sedeco, do której samorząd wniósł wspomnianą, niezwykle cenną działkę w samym sercu stolicy.

Obiecująca inwestycja zakończyła swoją przygodę na etapie planowania, a spory sądowe pomiędzy stołecznym Ratuszem a biznesowymi partnerami trwały blisko 15 lat. Budynek popadł w ruinę, stając się schronieniem dla bezdomnych i osób z marginesu społecznego. Na terenie obiektu przez wiele lat odnotowano dużą ilość niebezpiecznych incydentów. Wśród nich można wymienić: dwa morderstwa, gwałt, pożary i rozboje. Nieprzyjemna okolica stała się więc częstym miejscem odwiedzin policyjnych patroli. Zdecydowano się także na zamurowanie i zespawanie wejść do budynku.

Obecnie na boisku szkolnym i ogrodzonym terenie wokół szkoły, działalność prowadzi komercyjny parking. Obiekt jest monitorowany.

Dawną szkołę przejmie MPO

W czwartek 10 czerwca Rada m. st. Warszawy zdecydowała, że klucze do opuszczonego budynku otrzyma Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Na razie nie wiadomo, czy MPO ostatecznie zmieni swoją lokalizację na róg ul. Złotej i ul. Twardej, czy ziemia warta według szacunków urzędników 20 milionów złotych, będzie jedynie zabezpieczeniem finansowym spółki, a w dalszej przyszłości zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania mogłoby wówczas przenieść swoją siedzibę do innej stołecznej dzielnicy.

Opuszczony budynek przy ulicy Złotej 72 w WarszawieKrystian Dobuszyński

Co z siedzibą przy ul. Obozowej?

W wyniku połączenia MPO przejmie tytuł prawny do nieruchomości przy Złotej 72. Pozwoli to nie tylko na uzyskanie dodatkowego zabezpieczenia wymaganego do ubiegania się o zewnętrzne finansowanie zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego, lecz także w przyszłości umożliwi przekazanie należącej do MPO nieruchomości przy Obozowej 43 na rzecz m.st. Warszawy, na której zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powinny być realizowane zadania z zakresu oświaty - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miasta, cytowanym przez portal TuWola.pl.

Powyższa informacja to znakomita wiadomość dla okolicznych mieszkańców, dla których szkoła usytuowana przy ul. Obozowej 43, w dobie dynamicznego rozwoju dzielnicy Wola, byłaby na wagę złota.

Obecna siedziba MPO przy ulicy Obozowej 43 w WarszawieKrystian Dobuszyński

Znacznie bardziej potrzebujemy terenów na placówkę edukacyjną przy Obozowej, niż przy Złotej - powiedział w rozmowie z portalem TuStolica.pl burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Portal TuWola.pl przypomina, że w styczniu 2022 roku dobiegnie końca budowa szkoły podstawowej przy ulicy Karlińskiego, jednak nie będzie to oznaczać zażegania problemu z brakiem miejsc w podstawówkach. Wolski samorząd poprosił już wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o przekazanie pod budowę kolejnej szkoły którejś z państwowych działek na Odolanach. Serwis przypomina także, że w budynku zlokalizowanym przy ulicy Sołtyka, który do 2013 roku był szkołą, swoją siedzibę ma obecnie Straż Miejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto