Akcja specjalna ORLEN WYŚCIG NARODÓW
Brytyjski kolarz Lukas Nerurkar został zwycięzcą 2. etapu ORLEN Wyścigu Narodów, z Hatvan do Bükkszentkereszt, liczącego 152 km. Drugi linię mety minął Antonio Morgado z Portugalii, a trzeci Austriak Alexander Hajek. Najlepszy z Polaków - Kacper Smreczek został sklasyfikowany na odległym, 36. miejscu. Lider po pierwszym etapie, Duńczyk Nikolaj Mengel stracił do triumfatora z Wysp Brytyjskich aż 41 sekund, ale utrzymał prowadzenie w wyścigu. To już koniec ścigania na Węgrzech - jutro etap na Słowacji, ze starodawnego miasteczka Levoca, z metą w Strbskim Plesie, u podnóża Tatr.

Trasa 2. etapu ORLEN Wyścigu Narodów liczyła 152 km, z trzema trudnymi podjazdami, z których ostatni kończył się zaledwie kilkaset metrów przed metą. To był etap skrojony przede wszystkim pod kolarzy bardzo dobrze czujących się w jeździe po górach.

Do rywalizacji przystąpiło 137 kolarzy. Na początku próbę ucieczki zaryzykowali Kacper Gieryk i Brytyjczyk Robert Donaldson, szybko jednak udaremniona. Po niespełna 30 kilometrach na podobną akcję zdecydował się Hiszpan Mikel Retegi. W pewnym momencie miał już nawet minutę i 15 sekund przewagi nad peletonem, ale po 37 kilometrach ucieczka została zlikwidowana.

Tuż przed 40 km kolejną próbę oderwania się od reszty stawki podjęli Nicolas Vinokurov z Kazachstanu - syn mistrza olimpijskiego Aleksandra Winokurowa, Elia Blum ze Szwajcarii i Portugalczyk Alfonso Eulalio. Przewaga trójki uciekinierów rosła z każdym kilometrem. Na 72 kilometrze wynosiła już 3 minuty i 40 sekund.

Na około 50 km przed metą z ucieczki odpadł Elia Blum. 35 km przed końcem trasy prowadził Alfonso Eulalio. Kolarz z Portugalii zyskał 15 sekund przewagi nad Vinokurovem, ten z kolei miał już tylko 45 sekund nad peletonem, który zaczął dzielić się na kilka grup.

Na niespełna 30 kilometrów przed metą Vinokurov został złapany przez goniącą grupę, przewaga Eulalio zmalał tylko do 20 sekund, ostatecznie po kolejnych dziesięciu kilometrach obiecująco zapowiadająca się ucieczka została zlikwidowana.

O zwycięstwie w drugim etapie zadecydowały ataki z peletonu na ostatnich metrach. Pierwszy linię mety minął Brytyjczyk Lukas Nerurkar, który w lutym zajął znakomite, 6. miejsce w klasyfikacji generalnej hiszpańskiego wyścigu O Gran Camino. Wówczas, młodego cyklistę z Trinity Racing wyprzedzili tylko kolarze ekip World Teams (wygrał słynny Duńczyk Jonas Vingegaard).

Drugi na mecie w Bükkszentkereszt zameldował się ubiegłoroczny wicemistrz świata juniorów w wyścigu ze startu wspólnego, Antonio Morgado z Portugalii, trzeci Austriak Alexander Hajek. Lider po pierwszym etapie Duńczyk Nikolaj Mengel stracił do zwycięzcy 41 sekund, ale utrzymał prowadzenie w wyścigu. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Kacper Smreczek, który przyjechał na metę w trzeciej „dziesiątce”, ze stratą ponad 2 minut. Etap ukończyło 128 kolarzy.

ORLEN Wyścig Narodów to pierwszy z trzech tegorocznych wyścigów zaliczanych do cyklu Pucharu Narodów UCI U23. Startują w nim najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata. Po raz pierwszy odbywa się w trzech krajach na pięciu etapach: Węgrzech, Słowacji i Polsce. Na starcie stanęło 25 ekip, w tym 22 reprezentacje narodowe (m.in. Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, USA i W. Brytanii) oraz 3 rodzime drużyny zaproszone przez Lang Team (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, Klub Kolarski Tarnovia i Lubelskie Perła Polski).

Wyścig potrwa do najbliższej niedzieli, 28 maja, z metą w okolicach hotelu Arłamów w sercu Bieszczad. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.

… 23. Lubelskie Perła Polski +30:34

Materiał oryginalny: ORLEN Wyścig Narodów. Brytyjczyk Lukas Nerurkar zwycięzcą drugiego etapu na Węgrzech. Polacy daleko. Kolarska karawana rusza na Słowację - Sportowy24