Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ortopedia w WAM na światowym poziomie

Agnieszka Magnuszewska
Pacjenci ćwiczyli wczoraj w świeżo wyremontowanej sali kinezyterapii
Pacjenci ćwiczyli wczoraj w świeżo wyremontowanej sali kinezyterapii
Każde pomieszczenie w innym kolorze, nowoczesne łóżka i szafki, łazienki w salach, a przede wszystkim mniej osób w pokoju. Tak po pięciomiesięcznym remoncie wygląda Katedra Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji ...

Każde pomieszczenie w innym kolorze, nowoczesne łóżka i szafki, łazienki w salach, a przede wszystkim mniej osób w pokoju. Tak po pięciomiesięcznym remoncie wygląda Katedra Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej.

Jest o dziesięć łóżek mniej niż przed remontem, ale za to są lepsze warunki. Sale są najwyżej czteroosobowe i nie brakuje tzw. jedynek. W skład katedry, która dysponuje obecnie 39 łóżkami, wchodzi oddział kliniczny Rehabilitacji Pourazowej, Chirurgii Ręki oraz Astroskopii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Traumatologii Sportowej. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani już od 26 stycznia. Wczoraj w sali kinezyterapii (leczenie ruchem) nie brakowało ćwiczących pacjentów.

- Żeby we wszystkich szpitalach był taki wysoki standard, to człowiek nie obawiałby się chorować - śmieje się Zenona Weber, która trafiła tu w poniedziałek z urazem rzepki w kolanie. - Przyznaję, że ostatni raz leżałam w szpitalu bardzo dawno temu. I tamtych warunków lepiej nie wspominać, zwłaszcza że tamta placówka już nie istnieje.

Chętnych na poważniejsze zabiegi czy operacje przeprowadzane w Katedrze Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej jest bardzo wielu. Zaplanowane są one aż do końca grudnia. Nic dziwnego, bo podczas ubiegłego roku w całym województwie na ortopedii było 599 łóżek.

- Dostępność nowych łóżek oznacza poprawę sytuacji łódzkich pacjentów - mówi Beata Aszkielaniec, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koszty remontu i wyposażenia Katedry Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej wyniosły 700 tysięcy złotych. O ile koszt prac remontowych pokrył sam szpital im. WAM, to o jego wyposażenie zadbał już Uniwersytet Medyczny.

- Ortopedia była, jest i zawsze będzie potrzebna, bo ludzie zawsze będą łamać ręce czy nogi - mówi Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego. - Dlatego pomysł dostosowania ortopedii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 do warunków unijnych uważam za bardzo trafiony.

Według władz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2. im. WAM, kadra medyczna jest znakomicie wykwalifikowana. Do leczenia pacjentów na europejskim poziomie brakowało tylko odpowiednich warunków.

- Infrastruktura nie była dostosowana do rzeczywistości - mówi Jacek Rysz, dyrektor USK nr 2 im. WAM.

Po remoncie nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby podwyższyć standardy leczenia.

- W imieniu całej kadry medycznej zapewniam, że każdy pacjent, który się u nas znajdzie, będzie leczony na światowym poziomie - mówi Krystian Żołyński, ordynator kliniki ortopedii w USK nr 2 im. WAM.

Zresztą do tej pory i tak wygrywało zaufanie do lekarzy, bo w samej klinice Chirurgii Ręki w ubiegłym roku przyjęto aż 1200 pacjentów. Zgłaszali się do szpitala im. WAM zarówno z drobnymi ranami po skaleczeniach, jak i z poważniejszymi urazami. Teraz pacjenci będą mogli powracać do zdrowia w znacznie bardziej komfortowych warunkach.

- Łóżka, w które wyposażono sale, to nowość na rynku. Nie tylko są łamane, ale również bardzo lekkie - tłumaczy Sławomir Gos, zastępca ordynatora kliniki ortopedii. - Szafki też są nowoczesne, mają specjalną przystawkę, na której pacjenci mogą postawić posiłek i nie muszą już jeść w niewygodnej pozycji półleżącej.

Komfort jednak jest w cenie, bo jedna taka szafka kosztuje bagatela 1600 złotych.

Szpital zadbał również o dobre samopoczucie pacjentów, poprzez specjalny dobór kolorów pomieszczeń.

- To system komputerowy dobierał kolor ścian do podłóg. Teraz pacjenci wybierają sobie salę w zależności od koloru, który lubią - śmieje się Sławomir Goc. - Jedni gustują we wrzosie, innym odpowiada odcień pastelowy.

Okazuje się, że remont Katedry Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej to niejedyne zmiany w USK nr 2 im. WAM. W ciągu najbliższych miesięcy powinien do niej trafić rezonans magnetyczny, który sfinansuje Ministerstwo Zdrowia. W pozyskiwaniu tego sprzętu mają zamiar wspierać szpital łódzcy senatorowie.

- Razem z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim będziemy uparcie dążyć do tego, aby na lepszy sprzęt medyczny otrzymać fundusze z ministerstwa - zapewnia Maciej Grubski, senator.

Na wczorajszej uroczystości otwarcia wyremontowanej placówki pojawili się wojewoda Jolanta Chełmińska, marszałek Włodzimierz Fisiak oraz biskup Adam Lepa, który poświęcił odnowioną Katedrę Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto