MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Architekci z Warszawy wymyślili nietypowe osiedle. Jednorodzinne domki na dzikiej wyspie. Z plażą i pięknymi widokami

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Kameralne osiedle domów na niewielkiej wyspie na Mazurach to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Exterio. Wyspa połączona jest z lądem jedynie wąską groblą, tworząc z mieszkańców swoistą "wyspiarską" społeczność. Na nowym osiedlu powstać ma ogólnodostępna plaża, pomost, przystań dla łodzi oraz wypożyczania sprzętu wodnego. To idealna propozycja dla tych, którzy na co dzień pragną obcować z naturą.

Osiedle domów na wyspie spod ręki warszawskiej pracowni

Wyspa znajduje się na malowniczym jeziorze Kalwa w pobliżu Pasymia, niemal w pół drogi pomiędzy Olsztynem a Szczytnem. Z lądem połączona jest jedynie wąską groblą i znajdującą się na niej jezdnią. Takie usytuowanie czyni z tego miejsca naturalną i bezpieczną enklawę, która sprzyjać ma zacieśnianiu relacji sąsiedzkich.

Miejsce to od razu nas urzekło. Nie często zdarza się nam projektować osiedle na działce, która w całości jest wyspą, w dodatku położoną na tak atrakcyjnym przyrodniczo obszarze, jak Pojezierze Mazurskie - mówi architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.

Architekci z Warszawy wymyślili nietypowe osiedle. Jednorodz...

Plaża, bezpośrednie zejścia z domów do wody i piękne widoki

Na nowym osiedlu powstać ma ogólnodostępna plaża, pomost, przystań dla łodzi oraz wypożyczania sprzętu wodnego. A warunki do uprawiania wodnej turystyki będą tu wyjątkowo sprzyjające - rozległe jezioro w kształcie podkowy ma powierzchnię aż 560 ha.

Większość działek na osiedlu posiadać będzie własne zejście do wody. Te położone w centralnej części wyspy, które nie będą miały bezpośredniego dostępu do linii brzegowej, zyskają rozległy, daleki widok na jezioro, dzięki naturalnemu wzniesieniu terenu - wskazują architekci.

W skład kompleksu wejdzie 20 domów o powierzchni od 200 do 250 m kw. Widziane z lotu ptaka promieniście rozchodzą się od środka wyspy do jej brzegów. Połączy je wewnętrza, obwodowa droga jednokierunkowa, zapewniająca łatwy i bezpieczny dojazd do każdej parceli.

Inspiracja tradycyjną zabudową Warmii

Budynki architekturą nawiązywać mają do tradycyjnej zabudowy Warmii, stąd charakterystyczne dla tego regionu dwuspadowe dachy pokryte ceramiczną dachówką oraz czerwona cegła i drewniane elementy na elewacjach.

Domy wyróżniać mają liczne przeszklenia m.in. nowoczesne lukarny w dachach i ogromne okna w ścianach szczytowych. Poszczególne funkcje w budynkach rozmieszczono w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy widok na jezioro, nawet z głębi domów. Stąd zaprojektowanie dwukondygnacyjnych przestrzeni wspólnych z antresolami za całkowicie przeszklonymi ścianami, które otwierają wnętrza na rozległą taflę wody.

Projekt przewiduje zachowanie na wyspie naturalnego drzewostanu, który otaczając domy tworzyć ma niepowtarzalny klimat dla jego mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto