Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Przyjaźń pod ochroną przez kolejne 5 lat. Miasto przedłuża umowę dzierżawy z pięknym zabytkowym osiedlem

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Szymon Starnawski
Miasto przedłużyło umowę dzierżawy z Osiedlem Akademickim Przyjaźń. "Dworki" na Jelonkach przez 5 kolejnych lat będą administrowane przez mieszkańców osiedla. Zadbają oni o bieżące remonty i utrzymanie osiedla. Dalsza część tekstu poniżej.

Miasto przedłużyło o 5 lat umowę dzierżawy Osiedla Przyjaźń. Przez najbliższe 5 lat zostanie ono zachowane w dotychczasowym stanie. Co to w praktyce oznacza? - W umowie dzierżawy znajdują się m.in. zapisy, które zobowiązują Dzierżawcę do utrzymania w należytym stanie budynków i innych urządzeń znajdujących się na nieruchomości oraz dokonywania remontów niezbędnych do zachowania ich w stanie niepogorszonym - czytamy w piśmie Urzędu Miasta do Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Profesorskiego.

Zbudowane na początku lat 50. osiedle jest dziś wciąż zamieszkiwane przez warszawiaków. Mieszkańców przyciąga przede wszystkim nietypowa zabudowa kolorowych, stylizowanych na wiejskie, parterowych domów.

Osiedle Przyjaźń: czarne chmury nad kolorowymi domkami

Dzierżawca osiedla, czyli stowarzyszenie, będzie odpowiedzialne także za remonty, wywóz śmieci i bieżące prace na osiedlu. Przez pięć lat należąca do miasta “Przyjaźń” będzie funkcjonować przez najbliższe pięć lat. Dalsza przyszłość domków z Jelonek nie jest jednak tak różowa. Do ziemi zgłaszano już roszczenia, a w osiedle miała zainwestować spółka z Hiszpanii. Sytuacji mieszkańców nie ułatwiają kiepskie warunki mieszkaniowe. W części domów brakuje wody, nie są odpowiednio zaizolowane.

Stoją do dzisiaj

Osiedle Przyjaźń. Fascynujące miejsce skryte w środku Warsza...

Osiedle Przyjaźń: historia z PKiN w tle

Osiedle Przyjaźń powstało początkowo jako hotele robotnicze. To tutaj mieszkali radzieccy robotnicy, którzy budowali Pałac Kultury i Nauki. Uznano, że najlepszą lokalizacją dla nich będą Jelonki, ze względu na dogodne szlaki komunikacyjne i bliskość torów kolejowych. Wcześniej na terenie Osiedla Przyjaźń były pola, na których uprawiano warzywa. Rolników wywłaszczono, grunty przejął Skarb Państwa i wybudowano osiedle. Później na osiedlu powstała pierwsza baza dla warszawskich studentów.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto