Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ossów: Bitwa Warszawska - rekonstrukcja Cudu Nad Wisłą [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ossów: Bitwa Warszawska: Ponad 100 rekonstruktorów odtworzyło w czwartek pod Ossowem k. Wołomina zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w walkach o stolicę sprzed 93 lat. Oprócz inscenizacji Bitwy Warszawskiej na widzów czekały atrakcje przygotowane m.in. przez Muzeum Historii Polski.

Ossów: Bitwa Warszawska

W widowisku plenerowym „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.”, określanym przez organizatorów jako „żywa lekcja patriotycznego wychowania”, wzięło udział ponad 100 umundurowanych i uzbrojonych rekonstruktorów, odtwarzających fragment decydującego natarcia Polaków na pozycje bolszewików pod Ossowem z 14 sierpnia 1920 r. W inscenizacji wykorzystano także konie oraz sprzęt wojskowy; spektakl ubarwiły efekty pirotechniczne.

„Bolszewicy znajdowali się w minimalnej odległości od Warszawy i m.in. właśnie pod Ossowem – gdzie toczyły się bardzo zacięte walki – zostali odsunięci od polskiej stolicy (...). To był zwrot w całej wojnie” – podkreślił Jerzy Nowicki z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

Jak zauważył, w inscenizacji Bitwy Warszawskiej co roku bierze udział wiele młodzieży, którzy traktują rekonstrukcję jak żywą lekcję historii. - W rzeczywistości w 26. pułku piechoty walczącym pod Ossowem było dużo młodzieży – przypomniał rekonstruktor.

Udział w walkach pod Warszawą brała także m.in. Ochotnicza Legia Kobieca. Jedną z jej członkiń odtwarzała w czwartek Magdalena Skulbis ze "Zgrupowania Radosław”. Tłumaczyła, że rola kobiet na polu bitwy była niezmiernie ważna, choć często były to zadania na zapleczu armii. „Kobiety były łączniczkami, kurierkami, pomagały w szpitalach polowych – wyliczała Skulbis.

Diakon Kamil Kiełpikowski, który podczas inscenizacji wcielił się w rolę ks. Ignacego Skorupki, którego śmierć pod Ossowem stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę, podkreślił, że rola walk polsko-bolszewickich sprzed 93 lat jest nie do przecenienia. - Gdyby bolszewicy przeszli, mielibyśmy komunizm w Paryżu, gdyż armie niemiecka i francuska by ich nie powstrzymały – mówił Kiełpikowski.

W jego opinii, jednym z kluczowych czynników przesądzających o zwycięstwie nad bolszewikami była postawa ks. Skorupki, który – jak ocenił odtwórca roli bohaterskiego duchownego – przypomina czasy, gdy państwo i Kościół były najwyższą wartością. - Szedł ramię w ramię z żołnierzami (...). Dawał nadzieję na zwycięstwo – mówił o ks. Skorupce Kiełpikowski.

Ossów: Bitwa Warszawska - rekonstrukcja

Przed rekonstrukcją na terenie miejscowej szkoły powstały obozowiska obu walczących armii. Zorganizowano w nich m.in. wojskowy punkt sanitarny i polową radiostację, a także rozstawiono wóz taborowy z punktem dowodzenia kompanii polskiej Armii Ochotniczej oraz stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego.

Poza inscenizacją na fascynatów wojskowości czekały atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski: multimedialny stół sztabowy, komputerowa gra strategiczna „Osamotnieni” oraz symulator lotu samolotem używanym przez polskie lotnictwo w okresie wojny z bolszewikami.

Zainteresowanie wzbudzało także miasteczko turystyczne, stworzone we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną. Swoje oferty prezentowały miasta i gminy leżące na szlaku Bitwy Warszawskiej. Jej tło i przebieg przybliżyła ponadto plenerowa ekspozycja oraz makieta, przedstawiająca ofensywę wojsk bolszewickich na Polskę latem 1920 r.

Po inscenizacji zaplanowano XIV Zawody Militari oraz bieg dziecięcy „Cud nad Wisłą”.

Tegoroczną rekonstrukcję walk polsko-bolszewickich, główny punkt obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zorganizowały władze Wołomina, Kobyłki i Zielonki, parafia p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Ossów: Bitwa Warszawska - Więcej na kolejnej stronie:

Ossów: Bitwa Warszawska - Msza święta

W nabożeństwie przy położonej na cmentarzu Kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, generalicja, kombatanci i młodzież szkolna. Licznie uczestniczyli także mieszkańcy powiatu wołomińskiego; wielu z nich przyszło na cmentarz Polaków poległych w 1920 r. z biało-czerwonymi flagami.

Ordynariusz warszawsko-praski abp Hoser mówił, że wydarzenia, które miały miejsce pod Warszawą w 1920 r., „wielka wiktoria warszawska”, niosą wielkie przesłanie dla teraźniejszości i przyszłości. Jak dodał, Bitwa Warszawska miała bardzo daleko idące konsekwencje, a mimo to jest wciąż zbyt mało znana i rozpowszechniona w opinii międzynarodowej.

- Bitwa Warszawska jest naszym wspólnym dobrem, wspólnym wspomnieniem i inspiracją do tego, jak być Polakiem, patriotą, jak kochać swój kraj aż do oddania swego życia za jego wolność. Ten etos zawsze nam towarzyszył poprzez wszystkie wieki – tłumaczył abp Hoser.

Towarzyszący mu metropolita łódzki abp senior Władysław Ziółek mówił, że heroiczna obrona Warszawy 93 lata temu powinna być drogowskazem dla współczesnych polskich patriotów. - Kiedy patrzymy na bohaterów tamtych dni, nie sposób zapytać, co nasze pokolenie, po wyzwoleniu się z rąk komunistów, zostawi w testamencie tym, którzy przyjdą po nas? – pytał metropolita.

- W 1920 r. obrona ojczyzny była także obroną wiary” – przypomniał i dodał, że dziś powinno być podobnie; obrona ojczyzny – wyjaśnił - powinna być także obroną człowieka, od jego poczęcia aż po śmierć. „Kto broni Boga, ten broni człowieka – podkreślił abp Ziółek.

Dodał, że duch poświęcenia i ofiarności, dzięki któremu w 1920 r. Polacy zatrzymali bolszewików pod stolicą, zrodził się z modlitwy. Przypomniał słowa ks. Ignacego Skorupki, który bohatersko poległ w walkach pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r. - Ja chcę być sługą bożym, na czasy niedowiarstwa chcę mieć wiarę głęboką i gorącą, na czasy rozwiązłości i rozpasania chcę być czystym i niewinnym w myśli, mowie i uczynku. Dla ludzi żyć, by trafić do Boga – modlił się ks. Skorupka.

Ossów: Bitwa Warszawska - Cmentarz

Na cmentarzu wojennym w Ossowie, gdzie odprawiono mszę, spoczywa 75 zidentyfikowanych polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej; znajduje się na nim także wiele bezimiennych mogił obrońców stolicy w 1920 r.

Czwartkowe nabożeństwo poprzedziła modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Skorupki, a także złożenie wieńców pod jego pomnikiem, znajdującym się przy miejscowej szkole.

Po mszy, na pobliskiej Polanie Dębów Pamięci, abp Hoser uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Franciszka Gągora, szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r.

Gen. Gągor jest czwartą osobą upamiętnioną na Polanie Dębów Pamięci – do tej pory odsłonięto tam popiersia innych ofiar katastrofy smoleńskiej: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i bp polowego Tadeusza Płoskiego.

Wszystkie ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem symbolizuje zasadzone w 2010 r. na terenie polany 96 dębów; w ich pobliżu wzniesiono także brzozowy krzyż.

Po uroczystości na cmentarzu wojennym odbył się uroczysty apel pamięci. Polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej uczczono trzykrotną salwą honorową i złożeniem wieńców.

Uroczystości rocznicowe w Ossowie rozpoczęły się już w środę – m.in. odsłonięto wówczas tablicę poświęconą Węgrom, którzy w 1920 r. wsparli walczących z bolszewikami Polaków.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto