Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnia w roku "pogodna niedziela"

wiadukt
wiadukt
Co trzeba zmienić, aby mieszkańcy wsi nie stracili swojej podmiotowości w nowym mieście ?
Co trzeba zmienić, aby mieszkańcy wsi nie stracili swojej podmiotowości w nowym mieście ? Mieczysław J. Bonisławski
Ostatnia w 2013 roku wystawa z cyklu „Pogodne niedziele”, organizowanego przez Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej, nosi tytuł „Kolej szprotawska a sprawa miasta z gminą. O czym się nie rozmawia ?”.

Na ekspozycję złożą się:
- plansze obrazujące kolej zielonogórsko –szprotawską, jako wspólną inicjatywę i wspólne przedsięwzięcie samorządu lokalnego miasta Grünberg i. Schl., gminy i powiatu oraz miejscowych potentatów przemysłowych (gł. z miasta), drobnych przedsiębiorców (gł. z terenów wiejskich), właścicieli ziemskich, rolników. Na tej kanwie, zostaną zestawione sposoby działania możliwe przy procesie łączenia miasta Zielona Góra z gminą, cechujące się kreatywną aktywnością obywatelską (treść planszy w załączeniu)
 
- plansze obrazujące etap planowania budowy kolei zielonogórsko –szprotawskiej (tworzenie lokalnego akcjonariatu, plany inwestycyjne w zakresie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej). Zestawione to zostanie z planszą pokazującą możliwe plany inwestycyjno – rozwojowe, związane z połączeniem miasta i gminy. Plany takie można jeszcze zrobić a potem wdrożyć w życie (treść planszy w załączeniu)
 
- plansze ukazujące konkretne przykłady, w jaki sposób powstanie kolei zielonogórsko –szprotawskiej napędzało lokalną gospodarkę (gł. w odniesieniu do wsi podzielonogórskich). Plansza ta zostanie zestawiona z planszą, na której zostaną ukazane dwa plany wydatkowania bonusa i funduszy unijnych, czyli pieniędzy pozyskanych dzięki połączeniu – pierwszy plan konsumpcyjny i drugi rozwojowy (uruchamiający narzędzia napędzające rozwój gospodarki i przedsiębiorczości. (treść planszy w załączeniu)
 
- plansze pokazujące co dzięki powstaniu kolei zielonogórsko – szprotawskiej wybudowano w samym mieście Grünberg oraz w wioskach regionu. Plansze te zostaną zestawione z postulatami co można zrobić, jako bezpośredni skutek połączenia miasta z gminą, widzianymi z perspektywy obywatelskiej i przedsiębiorców. (treść planszy w załączeniu)
 
- plansze ukazujące kulturotwórczą rolę kolei zielonogórsko – szprotawskiej. Plansze te zostaną zestawione z planszą na której zostaną przedstawione działania, mogące towarzyszyć połączeniu, a których celem byłoby zminimalizowanie zmarginalizowania obywatelskiego mieszkańców nowych dzielnic i zachowanie ich tożsamości lokalnej. (treść planszy w załączeniu)
 
W trakcie wystawy odbędą się co najmniej trzy prelekcje:
- „Obywatelska wizja rozwoju miasta i regionu. Czym była kolejka szprotawska i jak wpłynęła na rozwój gospodarczy wsi regionu ?” (ok.10 - 15 minut) / Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej
- „Nie chcę, aby moje dzieci wyjechały na zmywak do Londynu. W moim mieście, będzie dla nich dobra praca.” (ok. 10 - 15 minut) / Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej
- wystąpienie Pana Prezydenta Zygmunta Listowskiego, w imieniu Urzędu Miasta Zielona Góra
 
Miejsce wystawy: pomieszczenia wystawiennicze Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, Zielona Góra, Stary Rynek 1 (ratusz)
 
Termin ekspozycji : 29 grudnia 2013 r. (niedziela), w godz. 11 - 15
Prelekcje od godz. 12:30

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatnia w roku "pogodna niedziela" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto