Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszałamiające ceny mieszkań na polskich starówkach. Jak w rankingu wypadła Warszawa?

Maciej Rzeźniczak
Fot. Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne
Analitycy urban.one przygotowali zestawienie cen mieszkań w najbardziej reprezentacyjnych częściach polskich miast. By zamieszkać w tych częściach dużych aglomeracji przyjdzie nam słono zapłacić, zdecydowanie więcej niż za mieszkanie w każdej innej dzielnicy. Jak w rankingu cen wypadła Warszawa? Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawska starówka to obowiązkowa destynacja dla turystów odwiedzających stolicę. Jednak nie dla wszystkich Stare Miasto to zabytki, restauracje i muzea – wielu warszawiaków po prostu na co dzień tu mieszka. Analitycy urban.one – pierwszego w Polsce internetowego narzędzia do wyceny mieszkań, opartego na rzeczywistych transakcjach – sprawdzili, ile trzeba zapłacić za mieszkanie na starówkach w największych polskich miastach. Z jednej strony życie na starówce wiąże się z prestiżem, jednocześnie mieszkania siłą rzeczy są niedostosowane do nowoczesnych potrzeb, a turyści sprawiają, że niemal zawsze jest głośno. Jak, biorąc to wszystko pod uwagę, wypadła Warszawa?

Jak podkreślają autorzy raportu, warszawska starówka jest – z kilku względów – wyjątkowa w kontekście całego zestawienia. Ta reprezentacyjna część miasta jest bowiem dość „młoda” – po zniszczeniach II wojny światowej została odbudowana (trafiła zresztą później na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Z analizy urban.one wynika, że stare miasto jest zdecydowanie doceniane przez kupujący – ceny są bowiem bardzo wysokie. W 2017 roku, aby kupić mieszkanie na stołecznej starówce, trzeba było średnio zapłacić ponad 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Z kolei przeciętna cena metra kwadratowego w innych częściach Warszawy to około 7,9 tys. zł.

Na drugim miejscu pod względem cen mieszkań na starówka znalazł się Kraków. Za lokal na Starym Mieście zapłacimy 10,3 tysiąca zł za metr kw. Trzecie miejsce przypadło Głównemu Miastu w Gdańsku (9,1 tys. zł), czwarte to Stare Miasto we Wrocławiu (7,7 tys. zł) i Stare Miasto w Poznaniu (6,7 tys. zł).

Według analityków urban.one, bardzo wysokie ceny mieszkań na starówkach wynikają z wysokiej rangi tych obszarów oraz trudności ze znalezieniem nowych gruntów pod deweloperskie inwestycje. Firmy nierzadko inwestują w rewitalizację już istniejących kamienic, a wtedy stawiają na stworzenie ekskluzywnych apartamentów o wysokim standardzie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto