Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto magiczne miejsce na spacer w Warszawie. Ten park skrywa mnóstwo atrakcji. Tu jest naprawdę pięknie

Redakcja
Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego położony w samym sercu Warszawy, na pięknym Powiślu, tuż obok Wisły, to wyjątkowe miejsce z ciekawą historią. Słoneczna i ciepła pogoda sprawia, ze wielu z nas poszukuje obecnie miejsca na letni spacer w Warszawie. Zdecydowanie polecamy wędrówkę po tym warszawskim parku w Śródmieściu. Z pewnością nie będziecie żałować. Wejdźcie w galerię zdjęć i zobaczcie to urokliwe miejsce.

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego to jeden z największych, a jednocześnie najmłodszych parków na terenie Warszawy. Jeśli poszukujcie spokojnego, a zarazem pięknego miejsca niedaleko Wisły, które nadaje się na spacer w naturze, to lepiej trafić nie mogliście. To tutaj znajdziecie długie alejki wśród drzew, fontannę, ławki i skarpę. Zobaczcie sami.

Oto magiczne miejsce na spacer w Warszawie. Ten park skrywa ...

Jeszcze do roku 1992 miejsce to nosiło nazwę Centralnego Parku Kultury lub Centralnego Parku Kultury i Wypoczynku "Powiśle". Nazwy te były używane naprzemiennie. Park założony został na terenie Ogrodów Frascati i starej zabudowy mieszkaniowej Powiśla, tuż przy Wiśle.

Leży w rejonie ulic: Książęcej, al. Na Skarpie, Górnośląskiej, Rozbrat, Szarej, Koźmińskiej, Czerniakowskiej, al. 3 maja, Solec, Wilanowskiej i Ludnej. Teren ten ma powierzchnię blisko 90 ha. Nie wszyscy wiedzą, że park na Solcu to zespół kilku układów parkowych, w skład którego wchodzi również Park na Książęcem.

Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego z alejami upamiętniającymi Powstanie Warszawskie

Aleje w tym parku noszą nazwy powiązane z Powstaniem Warszawskim. Znajdziemy tam m.in. al. ks. Józefa Stanka (aleja główna), Andrzeja Romockiego „Morro“ czy zgrupowania "Kryska".

Na tym terenie znajduje się willa Pniewskiego, z początku XX w. Budynek możemy podziwiać na terenie Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Biały Pałacyk na Frascati, służącym niegdyś jako letnia rezydencja księcia Poniatowskiego, został odbudowany po wojnie w stylu klasycystycznym.

"Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego terenu rekreacyjnego jest oś alei głównej, której rozmach podkreślają: szerokość, kolumnowe topole rosnące wzdłuż niej i wreszcie monumentalne schody prowadzące na dwupoziomowy taras na stoku skarpy – w tym miejscu wcześniej stał pałac Branickich. Na niższym poziomie tarasu znajduje się świetnie wyeksponowana, podświetlana wieczorem Fontanna Kolorowa. Z wysokości skarpy możemy podziwiać daleki widok w stronę rzeki i pomnika 'Chwała Saperom', który zamyka oś założenia przy ul. Czerniakowskiej" – tak to miejsce przedstawia Zarząd Zieleni w Warszawie.

W czasach PRL-u w parku działało kino letnie „Jutrzenka”, powstały też dwa kręgi taneczne. Obecnie przez ten teren przeprowadzone są dwie ścieżki rowerowe. Zlokalizowany jest tam także skatepark, który bardzo często odwiedzany jest przez warszawskich deskorolkarzy i miłośników jazdy na BMX-ach czy rolkach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto