Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum w Palmirach w listopadzie

mdaw
mdaw
Problemy z doprowadzeniem przyłączy elektrycznych - to główny powód przesunięcia terminu otwarcia Muzeum w Palmirach. Nastąpi ono w listopadzie.

- Pierwszy, umownym terminem otwarcia muzeum to 15 września. Niestety, pojawiły się problemy z doprowadzeniem do budynku instalacji elektrycznych, co uniemożliwiło wykonawcy dotrzymania terminu - tłumaczy Julia Matuszewska, rzecznik Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Otwarcie muzeum w listopadzie

Nowym terminem, po podpisaniu aneksu do umowy, jest 30 listopada bieżącego roku. - To termin ostateczny. Przekazanie kluczy do obiektu powinno nastąpić wcześniej, już 12 listopada – zapowiada Matuszewska.

Wizualizacja nowej siedziby muzeum w PalmirachWizualizacja nowej siedziby muzeum w Palmirach

Nową siedzibę muzeum zaprojektowała firma architektoniczna WXCA. Betonowo-stalowa bryła o powierzchni 1000 metrów kwadratowych jest szara i mroczna. – Dokładnie o to nam chodziło. O oddanie atmosfery tragicznych wydarzeń – mówi MM-ce Szczepan Wroński z WXCA.

Przed architektami postawiono trudne zadanie. Musieli tak zaprojektować budynek muzeum, aby nie naruszyć delikatnego ekosystemu Puszczy Kampinoskiej, która jest chroniona programem Natura 2000. Nowy pawilon stanie w miejscu obecnie istniejącej siedziby muzeum, która zostanie zburzona.

Architekci zastosowali w projekcie dużo betonu i stali, co ma potęgować mroczny charakter wnętrza.
Nowa siedziba jest ukryta we wzniesieniu, na którym teraz stoi obecne muzeum. Samo wejście do obiektu będzie wejściem „pod ziemię”. Przejście ciemnym korytarzem ma na celu oderwać zwiedzającego od świata zewnętrznego. Przed nim będzie tylko wąska szczelina, dająca wgląd na widok cmentarza. Po wprowadzeniu widza do muzeum, widoczne przez przeszklenia fragmenty otoczenia, staną się również obiektem wystawy.

Jednak centralnym miejscem ekspozycji będzie sala upamiętniająca ofiary egzekucji hitlerowskich, w której stanie monument z listą ofiar wraz z miejscem na palenie zniczy. Przestrzeni wystawowej podporządkowana będzie część pomocnicza, która pomieści: zaplecze biurowe, sale programów edukacyjnych (z salą projekcyjną), kawiarnię i zaplecze magazynowo techniczne. W muzeum nie zbarkanie multimediów oraz nowoczesnych metod prezentowania ekspozycji.

Zbrodnia nie została zapomniana

Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach powstało w 1973 r. Od 1980 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja prezentująca dokumenty i pamiątki związane z ofiarami mordów wykonanych przez hitlerowców.

Cmentarz, który znajduje się w Palmirach powstał w 1948 r. Niemcy nie chcieli, aby ich zbrodnie wyszły na światło dzienne, więc w miejscu mogił posadzili las. Ale okoliczni mieszkańcy dobrze wiedzieli, co tam się stało. Wśród ofiar mordów byli m.in. Janusz Kusociński - złoty medalista na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Maciej Rataj - marszałek Sejmu, Mieczysław Niedziałkowski – poseł i działacz PPS, Helena Jaroszewiczowa - senator RP, Jan Pohoski - wiceprezydent Warszawy oraz bł. Zygmunt Sajny - ksiądz.

Na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1941 hitlerowcy rozstrzelali 1757 osób. Ofiarami mordu byli głównie przedstawiciele inteligencji. Hitlerowcy nie chcieli dopuścić, aby w przyszłości stanęli oni na czele polskiego podziemia. Skazańcy byli przewożeni na egzekucje głównie z Pawiaka. Wszyscy byli chowani w lesie w zbiorowej mogile.

Na podstawie: www.palmiry.mhw.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto