Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto budynek-głaz nad Wisłą. Kosztował 5 mln zł. W środku sale do lekcji o przyrodzie i ekologicznych warsztatów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W czwartek, 9 lipca, niedaleko mostu Gdańskiego otwarto budynek w kształcie ogromnego głazu polodowcowego. Obiekt przypominający kamień to pawilon edukacyjny, w którym odbywać się będą warsztaty, wykłady i lekcje na temat ekosystemu Wisły. Nietypowy budynek z czasem pokryje mech tak, aby obiekt harmonijnie współgrał z krajobrazem. Szczegóły poniżej.

Otwarto pawilon edukacyjny na Golędzinowie. Budynek wygląda jak ogromny głaz

Na Golędzinowie, między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego, otwarto edukacyjny pawilon, w którym odbywać się będą terenowe lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty, jak również spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin. Lokalizacja tego budynku nie jest przypadkowa. Jak podkreśla Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+, w ramach którego powstał pawilon, ''młodzież i dorośli będą mogli poznać naturalne bogactwo królowej polskich rzek, właśnie w miejscu, gdzie jest ono największe''.

- Wzdłuż Wisły oraz w samej rzece mamy setki gatunków zwierząt i roślin, które są skarbem miasta. Lekcje przyrody nie muszą być nudną teorią. Tu najmłodsi będą mogli poczuć się jak mali odkrywcy - powiedziała Renata Kuryłowicz, dyrektorka Zarządu Zieleni.

Zobaczcie jak budynek-głaz wygląda zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz:

Otwarto budynek-głaz nad Wisłą. Kosztował 5 mln zł. W środku...

Budynek ma bardzo nietypowy wygląd, przypomina bowiem wielki głaz. Od strony rzeki obiekt pokrywa beton, który z czasem zostanie porośnięty przez mech, natomiast druga strona pawilonu jest w pełni przeszkolona tak, aby osoby przebywające wewnątrz mogły podziwiać okoliczną przyrodę bez względu na pogodę. Na zewnątrz budynku znajduje się polana rekreacyjna, edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe. Jak podkreśla w rozmowie z nami Anna Stopińska, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni, koncept zagospodarowania pawilonu i jego okolicy nadal się rozwija.

Obiekt zaprojektowali architekci z Krakowa. eM4 Pracownia Architektury Brataniec zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu. Jego budowa kosztowała ok. 5 milionów.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto