Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto pierwszą Klinikę Onkologii WUM. ''Placówka spełnia najwyższe standardy''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została otwarta. Jak podkreślił rektor WUM, placówka ''zapewni dostęp do najwyższych standardów usług w zakresie onkologii i pozwali na przeprowadzenie kompleksowego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu''. Powołano również Centrum Transplantologii, które wkrótce rozpocznie działalność. Szczegóły w artykule poniżej.

WUM z pierwszą Kliniką Onkologii

28 stycznia została otwarta Klinika Onkologii WUM. Zespół tworzy 12 lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii klinicznej, wykwalifikowany personel pielęgniarski oraz psychoonkolog. W placówce leczeni są głównie pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową płuc i układu pokarmowego oraz nowotwory rzadkie. Do dyspozycji mają 5 dwuosobowych sal wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz salę chemioterapii ''jednodniowej'' wyposażoną w 8 foteli.

- Klinika zapewnia dostęp do najwyższych standardów usług w zakresie onkologii i pozwala na przeprowadzenie wielodyscyplinarnego, kompleksowego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu, co zwiększa komfort pacjenta oraz znacznie podnosi jakość oferowanego leczenia - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.

Zobaczcie też:

Szpital dla jeży pod Warszawą. Tutaj leczą kolczastych pacjentów

Cel: podniesienie poziomu wykształcenia w obszarze onkologii

W Klinice Onkologii WUM kształceni są studenci Wydziału Lekarskiego. To bardzo ważne, aby przyszli onkolodzy mieli zagwarantowaną odpowiednią jakość edukacji, ponieważ - jak podkreślają władze WUM - ''istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi medyczne w zakresie onkologii klinicznej oraz sytuację epidemiologiczną nowotworów''. Niestety, da się zauważyć ciągły wzrost zachorowań na nowotwory: obecnie odnotowywanych jest ok. 170 tys. nowych przypadków rocznie, a milion pacjentów już chorych na nowotwory objętych jest stałą opieką onkologiczną.

- To czego przyszli lekarze nauczą się na studiach, pomimo wykonywania innej specjalności niż onkologiczne, może być kluczowe dla rozpoznania nowotworu na wczesnym etapie, a w efekcie prowadzić do całkowitego wyleczenia - podkreślił dr hab. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii WUM.

Centrum Transplantologii

WUM chce również rozwijać transplantologię. Z tego względu rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś powołał Centrum Transplantologii i powierzył kierownictwo prof. Krzysztofowi Zieniewiczowi. Jak podaje PAP, rektor proponuje, aby Centrum nazwano imionami profesorów: Jana Nielubowicza i Tadeusza Orłowskiego. Obaj specjaliści są nestorami polskiej transplantologii: kierowali zespołem, który w 1966 roku na ówczesnej warszawskiej Akademii Medycznej przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep nerki od zmarłego dawcy.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto