WUM z pierwszą Kliniką Onkologii
28 stycznia została otwarta Klinika Onkologii WUM. Zespół tworzy 12 lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii klinicznej, wykwalifikowany personel pielęgniarski oraz psychoonkolog. W placówce leczeni są głównie pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową płuc i układu pokarmowego oraz nowotwory rzadkie. Do dyspozycji mają 5 dwuosobowych sal wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz salę chemioterapii ''jednodniowej'' wyposażoną w 8 foteli.
- Klinika zapewnia dostęp do najwyższych standardów usług w zakresie onkologii i pozwala na przeprowadzenie wielodyscyplinarnego, kompleksowego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu, co zwiększa komfort pacjenta oraz znacznie podnosi jakość oferowanego leczenia - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM.
Zobaczcie też:
Szpital dla jeży pod Warszawą. Tutaj leczą kolczastych pacjentów
Cel: podniesienie poziomu wykształcenia w obszarze onkologii
W Klinice Onkologii WUM kształceni są studenci Wydziału Lekarskiego. To bardzo ważne, aby przyszli onkolodzy mieli zagwarantowaną odpowiednią jakość edukacji, ponieważ - jak podkreślają władze WUM - ''istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi medyczne w zakresie onkologii klinicznej oraz sytuację epidemiologiczną nowotworów''. Niestety, da się zauważyć ciągły wzrost zachorowań na nowotwory: obecnie odnotowywanych jest ok. 170 tys. nowych przypadków rocznie, a milion pacjentów już chorych na nowotwory objętych jest stałą opieką onkologiczną.
- To czego przyszli lekarze nauczą się na studiach, pomimo wykonywania innej specjalności niż onkologiczne, może być kluczowe dla rozpoznania nowotworu na wczesnym etapie, a w efekcie prowadzić do całkowitego wyleczenia - podkreślił dr hab. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii WUM.
Centrum Transplantologii
WUM chce również rozwijać transplantologię. Z tego względu rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś powołał Centrum Transplantologii i powierzył kierownictwo prof. Krzysztofowi Zieniewiczowi. Jak podaje PAP, rektor proponuje, aby Centrum nazwano imionami profesorów: Jana Nielubowicza i Tadeusza Orłowskiego. Obaj specjaliści są nestorami polskiej transplantologii: kierowali zespołem, który w 1966 roku na ówczesnej warszawskiej Akademii Medycznej przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep nerki od zmarłego dawcy.
Zobaczcie też:
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?