Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pączkarnia z Górczewskiej, Stacja Muzeum i Rondo Daszyńskiego. Na Woli powstał antysmogowy mural z kultowymi miejscami dzielnicy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wola zyskała nowy antysmogowy mural. Przy ul. Wolskiej powstało wielkie malowidło z popularnymi miejscami na mapie tej dzielnicy. Znajdziemy na nim m.in. pączkarnię z Górczewskiej, Rondo Daszyńskiego czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Grafika nawiązuje do współczesnej, skandynawskiej szkoły minimalistycznego rysunku 2D. Szczegóły poniżej.

Antysmogowy mural przy ul. Wolskiej przedstawia ilustracje kultowych miejsc tej części miasta m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Stację Muzeum, Rondo Daszyńskiego, Dworzec Zachodni oraz EXPO XXI. Na grafice znalazło się także nowe miejsce na mapie dzielnicy, osiedle NU! Warszawa Wola, inwestycja spółki mieszkaniowej Skanska, która jest pomysłodawcą muralu.

Pączkarnia z Górczewskiej, Stacja Muzeum i Rondo Daszyńskieg...

Twórcy muralu - Bakcyl Studio - postanowili odwołać się do skandynawskich korzeni Skanska oraz do współczesnej stylistyki szwedzkiego, minimalistycznego rysunku w wymiarze 2D.

Nasz projekt bazował na idei skandynawskiej prostoty. (...) Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o odbiorcach muralu - przechodniach i kierowcach, którzy na odczytanie i rozszyfrowanie komunikatu mogą poświęcić od kilku do kilkunastu sekund. Ważne było więc, by z łatwością mogli rozpoznać zaproponowany przez nas plan dzielnicy oraz odnaleźć na nim kultowe miejsca warszawskiej Woli - powiedział Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio.

Warszawa oddała hołd Kazimierzowi Górskiemu. Odsłonięto mural z wizerunkiem trenera

Kazimierz Górski bohaterem nowego muralu w Warszawie. Portre...

Co ważne, mural jest antysmogowy. Antysmogowe właściwości to efekt zastosowania specjalnych farb fotokatalitycznych. To właśnie one, pod wpływem światła, unieszkodliwiają cząstki tlenku azotu, znajdujące się w powietrzu - są to jedne z najbardziej niebezpiecznych składowych smogu.

Badając skuteczność specjalistycznych farb na budynkach w Manili, udowodniono, że w przeciągu 6 miesięcy redukcja szkodliwych cząstek zmniejszyła się o 26 proc. w stosunku do sytuacji wyjściowej. Co więcej, szacuje się, że 1 m kw. powierzchni pomalowanej farbą fotokatalityczną, oczyszcza powietrze w takim stopniu, w jakim robi to średniej wielkości drzewo. Z kolei mural Skanska zajmuje ponad 196 m kw. ściany budynku.

Stworzenie muralu było dla nas atrakcyjnym sposobem na wyraźne zaznaczenie tego, że przystąpiliśmy do realizacji wieloetapowego osiedla w tej części miasta. Projekt grafiki ma formę swoistego planu dzielnicy i wprost nawiązuje do topografii prężnie rozwijającej się Woli. (...) Z kolei jego antysmogowe właściwości wpisują się w proekologiczne działania naszej firmy oraz w "zielone" rozwiązania, które stosujemy we wszystkich naszych inwestycjach mieszkaniowych - powiedziała Aleksandra Goller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto