Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury i Nauki [7 cudów Warszawy - nominacja]

MM Warszawa
MM Warszawa
Najwyższy i prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny budynek w Polsce. Jedni go uwielbiają, drudzy chcieliby go zrównać z ziemią. A Ty?
7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

PKiN czyli „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” został oddany do użytku w 1955 roku. Budowa, której pomysłodawcą był Józef Stalin, trwała trzy lata. Początkowo planowano, że Pałac Kultury będzie miał 120 metrów wysokości. Plany uległy jednak zmianie – ma on wysokość 167,68 m bez iglicy (230,68 m z iglicą), co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce.

To nie koniec rekordów - na szczycie Pałacu Kultury znajduje się najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Jest to jednocześnie drugi co do wielkości zegar w Europie. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. W Pałacu Kultury znajduje się 3288 pomieszczeń o całkowitej powierzchni 123 084 m². Budynek ma 42 piętra. Na 30. piętrze, na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy. Można się tam dostać windą (w 19 sekund), pieszo, a także, jak udowodnił wyczynowy kolarz, na rowerze. To nie koniec sportowych wyczynów związanych z Pałacem. Jesienią zeszłego roku, w wyniku przegranego zakładu obiegła go Monika Olejnik.

PKiN został wpisany do rejestru zabytków. Miało to miejsce 2 lutego 2007 roku. Decyzji tej sprzeciwiło się około 70 osób ze świata kultury, nauki i mediów, twierdząc, że Pałac Kultury jest symbolem zniewolenia Polski przez Związek Radziecki. Obok Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, PKiN jest jedynym zachowanym w całości przykładem architektury realizmu socjalistycznego w Warszawie.

Projektant wieżowca, radziecki architekt Lew Rudniew, czerpał inspiracje z architektury takich miast jak Kraków i Zamość. Kolumnady są zapożyczone od warszawskich budowli klasycystycznych XIX wieku, attyki dachowe mają nawiązywać do krakowskich sukiennic, a całość wieńczy wieża podobna do tych z Chełmna bądź Zamościa. Elewacje często są ozdabiane okolicznościowymi plakatami. W tym roku na Pałacu wisiała flaga Unii Europejskiej, a także plakat **z kowbojem**, który stał się symbolem obchodów 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Obecnie w Pałacu znajduje się wiele firm oraz instytucji, takich jak kina, teatry, muzea i instytucje naukowe, w tym Polska Akademia Nauk. Jest tu również 16 audytoriów, restauracje i sale wystawowe. Ponadto w Pałacu znajduje się mieszcząca 3 tys. osób największa w Polsce sala konferencyjno-widowiskowa, Sala Kongresowa, oraz centrum sportowe, czyli Pałac Młodzieży, z salami gimnastycznymi i basenem. Pałac Kultury i Nauki jest również jedną z siedzib urzędu miasta. Zarówno w Pałacu, jak i przed nim (np. na Placu Defilad) odbywa się wiele wystaw, targów i imprez. Każdej zimy przed budynkiem powstaje ślizgawka, a w lecie 2002 urządzono tam nawet plażę, na której rozgrywano zawody siatkówki plażowej.

Pałac Kultury i Nauki wciąż jest owiany tajemnicą. Przez lata krążyły pogłoski, że w budynku znajduje się schron przeciwatomowy i stacja kolejowa. Nie jest to prawdą, podobnie jak plotka, że Pałac ma kilkanaście kondygnacji pod ziemią. W rzeczywistości znajdują się tam tylko dwa piętra.

PKiN wzbudza wiele kontrowersji, ale również inspiruje twórców literackich i filmowych. W trzeciej serii serialu "Ekstradycja" pałac miał zostać zburzony przez terrorystów. Zamach został jednak udaremniony przez głównego bohatera, komisarza Halskiego. Budynek runął za to w komedii "Rozmowy kontrolowane". W "Małej Apokalipsie" Tadeusza Konwickiego jest on natomiast symbolem radzieckiego ucisku. Na schodach pałacu miał podpalić się główny bohater jego powieści.

7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto