Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury i Nauki zyska dawny blask! Będzie wyczyszczony [ZDJĘCIA, WIDEO]

STUL
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie/ rok 1955
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie/ rok 1955 Narodowe Archiwum Cyfrowe
W latach 50. Pałac Kultury i Nauki wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Budynek był wprost śnieżnobiały (co widać na załączonych archiwalnych fotografiach). Jak podaje Forbes, zarządca PKiN chce oczyścić najsłynniejszą budowlę w Warszawie. Dalsza część artykułu poniżej.

Miejski pył po kilkudziesięciu latach zdążył zabrudzić elewację pałacu. Nieciekawie jest też na tarasie widokowym, który codziennie odwiedzają setki turystów z całego świata. Na ścianach pojawiły się napisy i nieestetyczne wyżłobienia, które zmieniły znacznie wygląd tego miejsca. Teraz ma się to zmienić. Jak podaje Forbes, to właśnie tutaj na 30. piętrze, ma odbyć się program pilotażowy mycia elewacji. Czyszczenie odbywać się będzie przez kilka miesięcy i w kilku etapach wszystko po to, by umożliwić zwiedzającym korzystanie z atrakcji i cieszenie się przepięknym widokiem na panoramę Warszawy.

Prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki zdradza, w rozmowie z Forbesem, że remont tarasu pochłonie około miliona złotych. Jeżeli przebiegnie pomyślnie - rozpocznie szacowanie kosztów i planowanie czyszczenia całej elewacji budynku. Wiadomo, że miałaby ona przebiegać w taki sposób, aby nie zakłócać pracy przebywającym w nich osób.

Odrobina historii
31 stycznia 1955 r. - dokładnie tego dnia Prezes Rady Ministrów, Józef Cyrankiewicz, powołał Stanisława Barszczewskiego na stanowisko Dyrektora Zarządu Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Od tego czasu komunistyczna budowla w ścisłym centrum miasta wzbudza wiele kontrowersji. Pałac oficjalnie otwarty został 22 lipca.

Wielka wieża powstała w trzy lata a zaprojektował ją radziecki architekt Lew Rudniew. Pracowało nad jej budową około 3500 robotników radzieckich. Do dziś, na warszawskich Jelonkach zachowało się osiedle, na którym mieszkali. Wtedy posiadało specjalne kino, stołówkę, świetlicę i basen.

PKiN inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, a te przecież wzorowane były na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Ma 237 metry wysokości (wraz z iglicą) i co ciekawe, piaskowa fasada budowli (początkowo bardzo jasna) została wykonana z kamieni sprowadzanych z Uralu.

Źródlo: PKiN/x-news

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto