Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Wilanowie. Zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik, dojazd

red.
Pałac w Wilanowie. Zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik, dojazd
Pałac w Wilanowie. Zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik, dojazd Szymon Starnawski / naszemiasto.pl
Pałac w Wilanowie to jeden z najważniejszych zabytków w Warszawie. Jak do niego dojechać, co czeka na nas w środku, ile kosztuje bilet, w które dni można go odwiedzić za darmo i kiedy trafimy na słynny labirynt światła? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Pałac w Wilanowie: opis zabytku
Kiedy w 1676 roku Jan Sobieski przyjął godność królewską i jako Jan III zasiadł na tronie, siedzibą jego dworu stał się surowy w swym wyrazie Zamek Królewski w Warszawie, usytuowany w obrębie gęsto zabudowanego miasta. 1677 roku za pośrednictwem koniuszego koronnego Marka Matczyńskiego król zakupił pobliską wieś zwaną od średniowiecza Milanów.

Zaraz po nabyciu Milanowa nowy gospodarz nadał mu łacińską nazwę Villa Nova, która bardzo szybko została spolszczona na Wilanów, doskonale współbrzmiąc z dotychczasową historyczną nazwą. W zakupionych dobrach wilanowskich zastał Jan III „pałac w murach dopiero co zaczęty”, który postanowił rozbudować. W wyniku tych prac dawny staropolski dwór ziemiański zamienił się w barokową rezydencję – majestatyczną i reprezentacyjną.

Na przestrzeni ponad 300-letniej historii pałacu w Wilanowie jego kolejni właściciele rozbudowywali rezydencję i wprowadzali w niej zmiany zgodne z panującymi modami. Mimo to pałac zachował oryginalny charakter oddający wciąż żywą pamięć o jego pierwszym właścicielu – królu Janie III.

Czytaj też: Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd się wzięły i co oznaczają?

Pałac w Wilanowie: muzeum, które kryje prawdziwe skarby
Muzeum pałacu w Wilanowie rocznie odwiedza prawie ćwierć miliona gości - i to nie przypadek, bo wewnątrz na warszawiaków czekają nie lada atrakcje. Zdjęcie barokowego zespołu pałacowego zaprojektowanego przez Augustyna Locciego widział chyba każdy Polak, ale to co kryją wnętrza, już niestety niewielu.

Przed wizytą warto zapoznać się z przewodnikiem na stronie internetowej pałacu, aby już naocznie na miejscu zwrócić uwagę na te eksponaty, które wirtualnie zrobiły na nas największe wrażenie. Audioprzewodnik dostępny na miejscu pomoże nam zlokalizować w muzeum interesujące komnaty i ich zawartość, przystępnie opisując ich historię i znaczenie.

To muzeum niezwykłe. W czasach wszechobecnej komercji i dużo częstszych wizyt w galeriach innego typu, łatwo o nietypowe i bluźniercze porównanie: jeśli w XVII i XVIII wieku istniałaby Ikea dla bogaczy, to tak właśnie mogłaby wyglądać. Z tą różnicą, że w Pałacu w Wilanowie nie można dotykać eksponatów i siadać na łóżkach. No i oczywiście na tabliczkach informacyjnych znajdziecie informacje np. o tym, kto korzystał z poszczególnych pomieszczeń, a nie informacje o rozmiarach i cenach.

Pałac w Wilanowie: iluminacja i Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła jest plenerową instalacją, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Iluminacja pałacu w Wilanowie jest czynna od października do lutego. Mappingi, czyli świetlne pokazy na fasadzie pałacu, można oglądać we wszystkie soboty i niedziele w tym terminie o godzinach 17.30, 18.30, 19.30 i 20.30.

Zwiedzanie pałacu w Wilanowie - godziny otwarcia

W sezonie turystycznym, a więc między 14 kwietnia, a 14 października pałac w Wilanowie w poniedziałki, środy, soboty i niedziele jest otwarty od godziny 9.30 rano do 18.00 wieczorem. Należy jednak pamiętać, że ostatnie wejście odbywa się na godzinę przed zamknięciem - a więc o godzinie 17.00. We wtorki, czwartki i piątki pałac zamyka się wcześniej - o godzinie 16.00.

Poza sezonem godziny ulegają skróceniu - codziennie otwarty jest tylko do godziny 16.00, a we wtorki pałac w Wilanowie jest zamknięty.

Pałac w Wilanowie. Zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik, dojazd

Pałac w Wilanowie: cennik biletów. Ile trzeba zapłacić za wejście?

Bilet normalny do pałacu kosztuje 20 zł, ulgowy – 15 zł. Za te pieniądze można zwiedzić ekspozycję stałą wewnątrz oraz park. Można też wybrać opcję bogatszą, w ramach której zwiedzimy też apartamenty księżnej, pokoje chińskie i myśliwskie oraz galerię magazynową. Za taki bilet zapłacimy odpowiednio 30 i 20 złotych.

Samo wejście do parku kosztuje 5 złotych (normalny) i 3 złote (ulgowy).

Dobra wiadomość dla oszczędnych jest taka, że zwiedzanie pałacu w Wilanowie w czwartki jest bezpłatne, ale z uwagi na ograniczoną liczbę zwiedzających można się rozczarować i odejść z kwitkiem.

Pałac w Wilanowie: dojazd i adres

Do pałacu ze Śródmieścia można dojechać bezpośrednio autobusem linii 519 (wysiąść należy na przystanku Wilanów). Można też tam dotrzeć z metra Wilanowska - stamtąd odjeżdżają autobusy linii 139, 700, 710 i 724.

Adres pałacu w Wilanowie to ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16.

Pałac w Wilanowie Warszawa: zdjęcia
Czy w pałacu można robić zdjęcia? Fotografowie mogą bez przeszkód wykonywać fotografie wnętrz pałacu, ale bez lampy i statywu. Plecaki i większe torby należy zostawić w szatni.

Warto zwrócić uwagę, że w pałacu oczywiście nie ma klimatyzacji, więc – mimo grubych murów budowanych metodą tradycyjną – w środku nie jest chłodno, szczególnie w upalne dni, choć i tak o wiele przyjemniej, niż na zewnątrz. Na zdjęciach znajdziecie kilka pałacowych wnętrz, znacznie więcej na stronach internetowych pałacu, a i tak ma się to nijak do wrażeń z własnej wizyty w muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto