Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Redakcja
1 marca w całym kraju obchodzono Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z radnymi miejskimi, a także przedstawicielami władz państwowych oraz samorządu województwa złożyli wieńce i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

Ściana pamięci o Żołnierzach Wyklętych w naszym mieście znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej 52. Odsłonięta została we wrześniu 2012 r. Tablicy umiejscowionej na cmentarnym murze towarzyszy 47 imiennych małych tablic upamiętniających ofiary komunistycznego reżimu. Inicjatorem zidentyfikowania ich była dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tablica powstała dzięki Miejskiemu Komitetowi Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy.

W 2011 r. Sejm RP uchwalił 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca to rocznica zamordowania przez komunistyczny aparat członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Powojenne podziemie niepodległościowe było kontynuacją działań niepodległościowych i pierwszą formą oporu zorganizowaną przeciw komunistycznej władzy, siłą narzuconej przez narodowi polskiemu przez sowietów. Szacuje się, że przez jego szeregi przewinęło się 250-300 tys. osób. Jako zjawisko masowe polskie podziemie niepodległościowe funkcjonowało do wiosny 1947 r., choć Żołnierze Wyklęci walczyli z komunistycznym systemem dłużej i ścigani byli przez SB Az do 1989 r. Symbolicznym końcem zbrojnego opory była śmierć ostatniego partyzanta WP, sierż. Józefa Franczaka pseud. „Lalek”, który osaczony przez oddziały SB i MO poległ 21 października 1963 r. w Kozicach Górnych (gm. Piaski, pow. świdnicki).

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto