Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papierowa rewolucja wybuchnie w stolicy

boa
boa
Chcesz złamać esbecki szyfr, napisać gryps, wydrukować ulotkę na prawdziwym powielaczu? Weź udział w grze miejskiej i poznaj tajniki konspiracji. Już 20 czerwca w Warszawie.

Skąd tytuł „Papierowa rewolucja”? To cytat z „Piosenki patetycznej” Jana Krzysztofa Kelusa, autora utworów tzw. drugiego obiegu w PRL-u. – Wybraliśmy te słowa jak przewodnie, bo chcemy pokazać młodym ludziom, jak wyglądała praca opozycyjnych działaczy podziemia – tłumaczy w rozmowie z MM Warszawa Marta Czajka, scenarzystka gry miejskiej z Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

Zobacz relację z gry miejskiej "Papierowa rewolucja"

Edukacyjna zabawa rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o 12:30 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, przy ul. Marszałkowskiej 7. Każdy uczestnik dostanie specjalną torbę. W środku znajdzie m.in. słownik do szyfryzacji.

„Pacjent bryknął, daje do tarczy”

To przydatny gadżet, bo jednym z pierwszych zadań będzie łamanie tzw. „fosy”, czyli szyfru, którym Służba Bezpieczeństwa posługiwała się na falach radiowych. „Zawodnicy” ściągną pliki dźwiękowe mp3 za pomocą bluetooth’a.

Dopiero po ich odsłuchaniu i złamaniu „fosy” dowiedzą się, gdzie znajdują się kolejne punkty, na których muszą się zameldować. – Np. zdanie „Pacjent bryknął, daje szybko do tarczy” oznacza: „Figurant wyrwał się z obławy i jedzie do Parku Wolności” – wyjaśnia Marta Czajka.

Tajniacy kręcą się na mieście

Uczestnicy gry wydrukują także ulotki na prawdziwym powielaczu i napiszą grypsy. – Mogę też zdradzić, że w edukacyjnej zabawie weźmie udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO – uchyla rąbka tajemnicy Czajka.

Wielki finał jeszcze tego samego dnia o 16:15 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na miejsce można dojechać tramwajem nr 61, uruchomionym na ten wyjątkowy dzień. Wagony będą kursować z Placu Grunwaldzkiego do MPW. A w środku też będzie się działo. Uważajcie zwłaszcza na zakamuflowanych tajniaków.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w grze miejskiej, trzeba się zarejestrować. Można to zrobić do 19 czerwca, wysyłając maila na adres: [email protected]. Organizatorzy przyślą stosowny formularz do wypełnienia.

Spóźnialscy mogą się też się zgłaszać w dniu imprezy, w miejscu startu w godz. 11:00-12:30. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w grze jedynie za zgodą rodziców.

Grę miejską organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Partnerami wydarzenia są Federacja Młodzieży Walczącej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, Biuro Promocji m.st. Warszawy, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego. Akcję wspierają również Polskie Koleje Państwowe.



Czytaj także:
"Nocne Manewry", czyli bieg między pomnikami
Adrenalina 1000 - rowerowa gra miejska
Warszawiacy sprawdzili, ile jest cukru w cukrze [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto