Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego gotowy jeszcze w tym roku. Symbol Polski Walczącej powróci nad Warszawę

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Zarząd Zieleni - Facebook
Zarząd Zieleni ogłosił, że jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace nad stworzeniem Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Już za kilka dni na szczyt kopca powróci pomnik Polski Walczącej upamiętniający bohaterów Powstania Warszawskiego.

Jak informowaliśmy tuż przy Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej na Mokotowie trwają obecnie prace nad stworzeniem nowego parku Akcji "Burza".

W tym roku przestrzeń wokół kopca została zmodernizowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca. Park, ukazując gruzy miasta, zachowuje jednocześnie dziką zieleń. W miejscu tym dostępne będą ścieżki historyczne oraz przyrodnicze. Dla odwiedzających na ścieżkach zostaną przygotowane ekspozycje historyczne, mówiące o odbudowie Warszawy po zniszczeniach drugiej wojny światowej. Ponadto na szczycie Kopca będzie znajdował się nowy plac, na którym umieszczona zostanie platforma widokowa. Zlokalizowana tam Kotwica Polski Walczącej zyska natomiast nowoczesny postument.

Będzie to pierwszy park w Warszawie, w którym na dużą skalę wykorzystana zostanie naturalna sukcesja roślinności ruderalnej porastającej gruzy.

Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego gotowy...

Całość inwestycji ma kosztować 24 mln zł.

Kopiec Powstania Warszawskiego i jego historia

Historia wzgórza uformowanego na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów sięga 1946 roku. Kopiec został usypany w latach 1946-1950 z gruzów pochodzących z całej Warszawy. Pomysłodawcą był Stanisław Gruszczyński, inżynier architekt zaangażowany w prace Biura Odbudowy Stolicy.

Szacuje się, że po wojnie na obszarze Warszawy zalegało 20 milionów metrów sześciennych gruzu. Szukano sposobu na wtórne wykorzystanie gruzu jako materiału budowlanego. Początkowo zasypywano nieczynne glinianki – szczęśliwicką i moczydłowską, które z czasem urosły ponad poziom terenu jako sztuczne wzniesienia.

Materiał na szczyt kopca na Mokotowie wożono przede wszystkim powozami konnymi. W ten sposób usypano wzniesienie o wysokości 31 metrów. Z czasem pokryto je piachem i gliną.

Przez lata pojawiało się wiele pomysłów na nazwę tego miejsca. Chodziło m.in. o: Pomnik Zburzonej Warszawy, Grób Warszawy, Pomnik Wolności czy Kopiec Pamięci Narodowej. Ostatecznie dzisiejszą nazwę Kopca Powstania Warszawskiego przyjęto uchwałą Rady Warszawy z dnia 24 marca 2004 roku.

Zarząd Zieleni przypomina, że przez wiele lat teren ten był niezagospodarowany.

"W latach 60. nadal zwożono tam gruz, ale i śmieci komunalne – na planie Warszawy z 1995 roku dla opisania kopca użyto sformułowania 'góra śmieci'. Powstańcy związani ze środowiskiem ŚZŻAK przez wiele lat zabiegali o uporządkowanie kopca oraz o ustawienie na jego szczycie pomnika w formie znaku Polski Walczącej. Głównym inicjatorem akcji był Eugeniusz 'Kotwa' Ajewski (1915-2006), podpułkownik AK, uczestnik powstania warszawskiego, architekt i członek BOS. Dzięki staraniom i determinacji 'Kotwy' Ajewskiego oraz jego kolegów udało się ustawić pomnik w 1994 roku, w przeddzień 50. rocznicy upadku powstania" – informuje Zarząd Zieleni.

Schodu wiodące na szczyt kopca wybudowano na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i od roku 2004 noszą one nazwę Alei Godziny "W".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto