Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park im. Czesława Szczubełka, czyli urokliwy zielony azyl na Sadybie. Mało kto o nim słyszał. Tu toczyły się walki w czasie powstania

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wiedzieliście o istnieniu tego małego azylu z zielenią na Dolnym Mokotowie? Powstał jeszcze przed II wojną światową, ale patronem jest bohater Powstania Warszawskiego. Dziś pozwala mieszkańcom zboczyć z pobliskich ruchliwych ulic i złapać chwile wytchnienia.

Fort IX, czyli inaczej fort „Czerniaków”, a od 1938 oficjalnie fort Dąbrowskiego. Zwyczajowo najczęściej fort Czerniakowski lub fort „Sadyba”. W jego okolicy stoczono najcięższe walki na Dolnym Mokotowie podczas Powstania Warszawskiego. Dziś na części fortu mieści się niewielki, ale niezwykle urokliwy park, który nosi imię Czesława Szczubełka. W parku stoi również głaz pamiątkowy poświęcony Batalionowi „Oaza”.

Park im. Czesława Szczubełka, czyli urokliwy zielony azyl na...

Park Czesława Szczubełka znajduje się przy ulicy Powsińskiej, po jej zachodniej stronie na wysokości ulicy Morszyńskiej

Otoczony jest Fosą Legionów Dąbrowskiego. Całość jest bardzo niewielka i jest wielkości dużego skweru. To mała zielona oaza pośród bloków na Sadybie. Nieduże wąskie alejki z ławkami, dużo cienia, cisza i spokój. Można się tutaj oderwać od miejskiego zgiełku. Na terenie parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci.

Co ciekawe w sieci możemy znaleźć informacje, że park miejski powstał w latach 30. przy fosie otaczającej Fort Czerniaków, po wysadzeniu niepotrzebnych już pozostałości fortecznych. Patrona zyskał jednak po wojnie. Czesław Szczubełek ps. "Jaszczur" walczył w kampanii wrześniowej. Jego oddział rozbity został przez Niemców, ale on wraz z grupą przeżył i uciekł.

Park im. Czesława Szczubełka
Szymon Starnawski

"Warszawianka", którą współzakładał, obejmowała swym zasięgiem teren od Wilanowa do ul. Chełmskiej, ul. Sobieskiego do Wisły. To z tej organizacji powstał późniejszy batalion “Oaza”, który walczył w powstaniu na Sadybie.

1 września 1944 Sadyba została zaatakowana przez przeważające siły niemieckie. Około godz. 11.00 fort został zbombardowany przez Luftwaffe. Wówczas zginął Czesław Szczubełek i 24 innych powstańców właśnie na terenie fortu. Nieopodal znajduje się również malutka ulica Batalionu AK "Oaza" upamiętniająca walczących powstańców w tym rejonie.

Ulica poświęcona pamięci żołnierzy Batalionu AK
Szymon Starnawski
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto