Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kazimierzowski [7 cudów Warszawy - nominacja]

Redakcja
Był tu już zwierzyniec, tereny gospodarcze Szkoły Rycerskiej i ogród botaniczny Szkoły Lekarskiej. Teraz Park Kazimierzowski jest ulubionym miejscem warszawskich studentów.
7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Park Kazimierzowski usytuowany jest w niezwykle malowniczej części północnego Powiśla. Jest to teren ograniczony murem okalającym zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego oraz ulicami: Oboźną, Browarną i Karową.

Został utworzony w pierwszej połowie XVII wieku. Władysław IV przeznaczył ten teren na zwierzyniec. W tych czasach był to jeden z najpiękniejszych ogrodów w Warszawie, pełen grot, fontann i rzeźb. W czasie wojen szwedzkich miejsce to uległo poważnym zniszczeniom, ale w latach 1728 – 1731 park został odbudowany.

W 1765 roku teren parku przejęła Szkoła Rycerska i używała go do celów gospodarczych, między innymi wypasu bydła. Kiedy w 1809 roku powstała Szkoła Lekarska utworzono tu ogród botaniczny. Nieco później teren przejął Uniwersytet Warszawski. W latach międzywojennych funkcjonował tu ogród farmakognostyczny Wydziału Lekarskiego UW. Obecną formę nadano temu miejscu w latach 60-tych XX wieku, kiedy to powstawały okoliczne osiedla przy ulicach: Dobrej, Browarnej i Topiel.

Park Kazimierzowski zaczerpnął swą nazwę od Pałacu Kazimierzowskiego zlokalizowanego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Pałac został wzniesiony w latach 1637 – 1641 jako pałac letni dla króla Władysława IV. Został nazwany Kazimierzowskim na cześć fundatora – króla Jana Kazimierza. Zanim budynek przejął Uniwersytet Warszawski, zmieniał on wielokrotnie właścicieli i przeznaczenie. Znajdowały się w nim między innymi: liceum, fabryka pieców, cegielnia oraz browar. Obecnie w pałacu mieści się rektorat Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii UW.

Niewątpliwym atutem Parku Kazimierzowskiego jest ukształtowanie terenu. Skarpa warszawska obficie porośnięta liściastym drzewostanem sprawia, iż jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc miasta. Choć infrastruktura z lat 60-tych jest już nieco nadgryziona zębem czasu to i tak jest to jedno z najbardziej ulubionych miejsc mieszkańców Powiśla oraz studentów UW, którzy to licznie przybywają tu w przerwach pomiędzy zajęciami.

Obecnie mówi się o planach rewitalizacji kompleksu. Już ponad 2 lata temu władze dzielnicy Śródmieście rozstrzygnęły konkurs na jego modernizację. Wygrał projekt zakładający stworzenie współczesnej interpretacji architektonicznej nawiązującej do dziedzictwa kulturowego parku. Jego autorami są trzej architekci: Grzegorz Chodkowski, Przemysław Wolski i Rafał Mroczkowski. Mają się tu pojawić: kaskada, dywan wodny, fontanny oraz staw. Całkowicie ma się zmienić gospodarka wodna, nowy system w większym stopniu wykorzystywać ma wody opadowe i drenażowe. Założenia są wspaniałe, jednak jak do tej pory nie widać żadnych prac.

[7 cudów Warszawy:](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)[ Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto