Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kępa Potocka zachwyca mieszkańców i turystów. Piękne miejsce na wiosenny spacer. To tu znajdziemy "kanałek" i legendarny neon

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Magiczne miejsca na wiosenny spacer w Warszawie. Mnóstwo kwitnących kwiatów, śpiew ptaków, świeża zieleń na drzewach i krzewach, a wokół alejki spacerowe i ścieżki dla miłośników dwóch kółek. To wszystko znajdziecie w parku Kępa Potocka, usytuowanym w dzielnicach Żoliborz i Bielany w Warszawie. Byliśmy tam niedawno i jesteśmy pewni, że miejsce to idealnie sprawdzi się na weekendowy spacer. Wejdźcie w galerię zdjęć i zobaczcie ten urokliwy park.

Park Kępa Potocka w Warszawie zachwyca o każdej porze roku, jednak szczególnie teraz – wiosną, warto wybrać się tam na spacer. Dlaczego?

Nie wszyscy mieszkańcy Warszawy wiedzą, jakie piękne miejsca, ale także różne tajemnice skrywa ten żoliborski park.

Park Kępa Potocka zachwyca mieszkańców i turystów. Piękne mi...

Park Kępa Potocka zwana "kanałkiem"

Park Kępa Potocka, który ma blisko 18 ha, to obszar zieleni i teren rekreacyjno-wypoczynkowy położony w warszawskich dzielnicach Żoliborz i Bielany. Miejsce to znajdziemy przy Wybrzeżu Gdyńskim oraz ulicy Gwiaździstej.
Park ten powstał jeszcze w latach 60. XX wieku z projektu Karola Kozłowskiego i Elżbiety Jankowskiej. Główne miejsce stanowi starorzecze Wisły, które okoliczni mieszkańcy nazwali zdrobniale "kanałkiem".

Sama nazwa tego terenu zielonego pochodzi od Kępy Potockiej – wyspy-łachy, która dawniej istniała na Wiśle. Połączenie ze stałym lądem Kępa Potocka uzyskała w latach 40-tych XX wieku. W ten sposób ‘kanałek’ stał się w naturalny sposób starorzeczem.

Park rekreacyjnym w tym miejscu zaprojektowany został w czasach międzywojennych. W czasie drugiej wojny światowej Kępa Potocka stanowiła bardzo ważne miejsce na mapie Warszawy. We wrześniu 1939 roku przebiegała tędy linia obrony miasta, zaś później w czasie Powstania Warszawskiego zlokalizowany był tu przyczółek desantowy jednostek 6 pułku 2 dywizji piechoty I Armii Wojska Polskiego generała Zygmunta Berlinga. Po zakończeniu wojny w miejscu tym znajdowało się wysypisko gruzu.

Obecnie wzdłuż "kanałku" można dzisiaj znaleźć liczne alejki do spacerowania i ścieżki rowerowe. Wokół ustawiono wiele ławek. W tej okolicy powstał także punkt gastronomiczny oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Jednak to nie z tych atrakcji miejsce to znane jest wśród warszawiaków. W południowej części parku zlokalizowany jest legendarny neon "Światłotrysk" projektu Maurycego Gomulickiego. Neon stoi tam od 2009 roku, a w stolicy ciężko znaleźć osobę, która nie kojarzy tej konstrukcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto