Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miniatur zniknie? "Musimy się zamknąć do października"

Sonia Tulczyńska
Park Miniatur w Warszawie
Park Miniatur w Warszawie naszemiasto.pl
Słynny warszawski Park Miniatur może wkrótce zakończyć swoją działalność. Jego właściciele otrzymali wypowiedzenie umowy. Do końca października 2017 roku muszą opuścić dotychczasowy lokal. - Nie wiemy, co dalej - komentują.

- Umowę mamy wypowiedzianą do końca października, a wcześniej musimy się przygotować na wyprowadzkę. Stąd decyzja o zamknięciu - tłumaczy dyrektor zarządzający Parkiem Miniatur Rafał Kunacha i dodaje: Nie mamy żadnego pomysłu. Nikt nas nie poinformował, gdzie byśmy mogli się przenieść. Staramy się umówić na spotkanie z wiceprezydentem, ale na razie bezskutecznie. No i zobaczymy. Liczymy, że ktoś w mieście zobaczy naszą wiadomość i stwierdzi, że warto tą inicjatywę kontynuować.

Czekamy na komentarz Urzędu Miasta w tej sprawie. Póki co, pod dramatycznym postem udostępnionym na stronie organizacji, pojawiają się smutne komentarze mieszkańców i propozycje nowych lokalizacji dla Parku Miniatur.

- Miasto chyba nie ma żadnego pomysłu na nas. Do tej pory klepano nas po plecach i chwalono, ale chyba tylko na tym się skończyło. A co do propozycji nowej lokalizacji proponowanych przez mieszkańców - póki co nie bierzemy ich pod uwagę. Są to dla nas opcje awaryjne. Oczywiście, jeśli będzie trzeba, sprawdzimy każdą lokalizację, ale kto to widział, żeby Park Miniatur Warszawskich wystawiać gdzieś pod miastem - puentuje Kunacha.

Oto post zamieszczony na stronie Parku Miniatur:

Fundacja Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego powstała w 2014 roku i założyła ją grupa pasjonatów historii i architektury Warszawy, skupionych wokół idei przywracania pamięci o przedwojennej stolicy i rozpowszechniania wiedzy varsavianistycznej. Jednym z elementów rozpowszechniania wiedzy o dawnej Warszawie jest instalacja złożona z wielu miniatur dawnych budynków Warszawy.

Park Miniatur znajduje się obecnie przy ul. Senatorskiej 38, wcześnie zlokalizowany był m.in. w Domu Braci Jabłkowskich czy Parku Sowińskiego. Można w nim zobaczyć m.in. miniatury takich zabytków, jak Wielki Salon i Żelazna Brama, pałac Lubomirskich czy budynek Giełdy Warszawskiej. - Obecnie w ekspozycji PMWM „Utracone perły architektury” znajduje się dziesięć miniatur budynków z XVIII i XIX wieku, będących częścią historycznego, architektonicznego założenia Osi Saskiej, a które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę. Miniatury opracowano w skali 1:25 (według międzynarodowego standardu stosowanego w parkach miniatur) wraz z najdrobniejszymi szczegółami wystroju architektonicznego oraz licznymi elementami otoczenia właściwymi epoce, której odpowiada dany model. Dla poszczególnych budowli wykonaliśmy liczne figurki postaci w strojach z epoki oraz pojazdów - opisują twórcy instalacji.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto