Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park nad tunelem POW. Prace projektowe na ukończeniu. Park powstanie do 2025 roku, jeśli pieniądze dołożą miejscy radni

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Zarząd Zieleni przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę parku linearnego na Ursynowie. Całość ma być gotowa w 2025 roku, a łączna powierzchnia nowego terenu zielonego ma wynieść około 10 hektarów. Jak na razie, żeby zrealizować pełen zakres inwestycji, potrzebne są dodatkowe fundusze. O ich przyznaniu będzie decydować rada miasta.

Na początku zeszłego roku informowaliśmy o podpisaniu umowy na zaprojektowanie parku nad tunelem POW za nieco ponad milion złotych. Dziś - jak informuje miasto - dobiegają one już końca. Co wiemy na tym etapie? Nad Południową Obwodnicą Warszawy, na długości niemal 2 km, ma powstać park linearny. To znaczy długi, ale wąski teren zielony. Będzie tam około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne.

Park nad tunelem POW. Prace projektowe na ukończeniu. Park p...

Bez dotacji radnych inwestycji nie będzie

Pojawi się nowy układ chodników i ścieżek spacerowych – głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość zieleńca promenada. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Łączna powierzchnia nowego ogrodu wyniesie około 10 ha. Póki co jednak w budżecie przeznaczonych jest na tę inwestycję 11 mln zł. Ratusz informuje, że aby przeprowadzić je w pełnym zakresie, potrzeba kolejnych 33 mln zł.

O tym, czy środki zostaną przyznane, zdecydują na najbliższej sesji radni. Czy ta kwota będzie wystarczająca dowiemy się jednak tak naprawdę dopiero po otwarciu ofert w przetargu, do którego trwają przygotowania. Przypomnijmy, że pracownia WXCA przygotowała także ogromny, zrealizowany z pompą projekt przebudowy Pola Mokotowskiego. Ostatecznie jednak miasto nie znalazło środków na całą inwestycję. Jak dowiedzieliśmy się od projektantów wycięto aż 80% pierwotnego projektu. Jak będzie tym razem?

Palmett / Zarząd Zieleni

Budowa realizowana etapami

– Inwestycję podzieliliśmy na 6 odcinków, tak by poszczególne z nich jak najszybciej oddawać mieszkańcom. Chcemy jeszcze w tym kwartale ogłosić przetarg, żeby pierwsze prace w terenie odbyły się w tym roku. Ale do tego potrzebujemy wsparcia radnych – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Pierwszą koncepcję parku nad tunelem obwodnicy na Ursynowie stworzono w 2016 roku. Czas jego powstania przekładano w związku z terminem realizacji POW. Jeszcze w zeszłym roku mówiono o 2024 roku, dziś słyszymy 2025. Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków. W każdym zaprojektowano inne elementy charakterystyczne:

  • na odcinku nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) pojawią się trzy niewielkie placyki. Na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami;
  • na odcinku nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością;
  • na odcinku nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Na tym odcinku zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy;
  • na odcinku nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) wybudowany ma zostać ogród zmysłów;
  • na odcinku nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) w pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami;
  • na odcinku nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) zmieni się kształt istniejącego nasypu. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego szczyt. Po wschodniej stronie pojawi się wiata podobna do tej na odcinku nr 1.

Pierwsze prace mają objąć odcinki nr 2 i 3. Tutaj roboty miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na 2024 r. zaplanowano realizację odcinków nr 4 i 5, a na 2025 r. – odcinków krańcowych. - Na odcinku od ul. Braci Wagów do Al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie nowy plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem przeznaczonym na bożonarodzeniową choinkę - informował z kolei ratusz rok temu.

UM Warszawa

Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. żółta wstęga, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. "Wstęga" w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto