Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Polskich Wynalazców coraz bliżej. To będzie wyjątkowe miejsce w Warszawie. Poznaliśmy szczegóły projektu

Redakcja
mat. prasowe/URZĄD DZIELNICY URSYNÓW
Ursynów postanowił uhonorować polskich odkrywców. Dzielnica przeznaczy ponad dwa miliony złotych na budowę Parku Polskich Wynalazców. Projekt zakłada stworzenie osiem wyjątkowych stref. Będzie m.in. 12-metrowa zjeżdżalnia, niecodzienne lustro i taras widokowy. Więcej w artykule poniżej.

Nazwę Park Polskich Wynalazców nadano 14 maja 2020 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, podjętą na wniosek Rady Dzielnicy Ursynów. Obejmuje on teren pomiędzy ulicami Rosoła, Gandhi, Grzegorzewskiej i Szolc-Rogozińskiego. Nowy park powstał po ponad 7 latach walki o zachowanie tego terenu zieleni. Obejmuje on tren na powierzchni około 2h. Dzielnica chce stworzyć tam miejsce przyjazne mieszkańcom.

- Cieszę się, że radni Warszawy, na wniosek Rady Dzielnicy Ursynów utworzyli i nazwali Park Polskich Wynalazców na terenie zieleni pomiędzy Rosoła, Grzegorzewskiej i Szolc-Rogozińskiego. To dobra informacja dla mieszkańców, że zamiast bloków na tym terenie, powstanie park miejski. Nowy park w naszej dzielnicy to również hołd polskim wynalazcom, ludziom nauki, którzy wymyślili: lampę naftową (Ignacy Łukasiewicz), wnieśli wkład w powstanie telewizji (Jan Szczepanik) czy ich wynalazki są nadal wykorzystywane przy produkcji procesorów (metoda Czochralskiego). Mam nadzieję, że miejsce to będzie inspirowało kolejne pokolenia wynalazców - powiedział w maju Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów, pomysłodawca utworzenie i nazwania Parku Polskich Wynalazców.

Park Polskich Wynalazców coraz bliżej. To będzie wyjątkowe m...

Co znajdziemy w Parku Polskich Wynalazów?

Zaprezentowana przez ratusz koncepcja zagospodarowania parku zakłada, że wszystkie elementy mają zostać wykonane z ekologicznych materiałów, przyjaznych ludziom i otaczającej przyrodzie. Park zostanie podzielony na osiem stref.

  • Pierwsza strefa - plac zabaw. Będzie znajdował się na zadrzewionym terenie. Do dyspozycji będą: duży zestaw wspinaczkowy z wieżą i 12-metrową zjeżdżalnią, huśtawki - dla malutkich dzieci i dla starszych, wielofunkcyjny tor przeszkód, podesty na sprężynach, tunele, las pajęczyn czy labirynt.
  • Druga strefa - drewniany tarasy na skarpie. Będą w formie schodów, na których wraz z wzrostem wysokości będą przechodzić w tarasy wyposażone w drewniane kubiki służące za siedziska.
  • Trzecia strefa - aleja drzew, umiejscowiona w górnej części parku. Będzie upamiętniała polskich wynalazców. Na betonowych kubikach zawisną tablice dedykowane uczonym.
  • Czwarta strefa - plac ze spirografem. Jest to wydzielony plac z nawierzchni drewnianej i mineralnej z wyrysowanym kształtem spirografu. Zębatkę spirografu będą tworzyć betonowe bloki w kształcie graniastosłupów - będzie jednocześnie formą siedzisk.
  • Piąta strefa - lutro terenowe. W parku Polskich Wynalazców pojawi się również lustro w kształcie półokręgu o maksymalnej wysokości dwóch metrów. Stanie ono po wschodniej stronie parku i będzie odbijać przestrzeń oraz optycznie powiększać okolicę.
  • Szósta strefa - taras widokowy. Będzie częściowo nadwieszony nad istniejącą skarpą. Na tarasie znajdzie się stół piknikowy, obrotowe leżaki i peryskop (polski wynalazek).
  • Siódma strefa - okno widokowe. Drewniana rama dająca widok jak przez okno (zmieniający się widok w zależności od pory roku).
  • Ósma strefa - miejsce kreatywnych spotkań. Pięć wydzielonych placów z trylinki (polski wynalazek) z siedziskami. Każde z miejsc z przestrzennym napisem typu: myśli, kreatywności, idei, pomysłu. Z założenia będzie inspirowało mieszkańców do kreatywnego wyrażania siebie w przestrzeni publicznej.

Inwestycja za 2 miliony

Budowa parku Polskich Wynalazców podzielona jest na pięć kroków. Na razie dobiega końca pierwsza część, czyli opracowanie koncepcji. Według planu, pozwolenie na budową dzielnica uzyska pod koniec kwietnia.

- Chcielibyśmy oddać park do końca 2021 roku, ale COVID już nam spłatał drobnego psikusa, więc ten czas może się wydłużyć. Dzielnica ma obecnie zabezpieczone środki w wysokości nieco ponad 2 mln złotych , ale już wiemy, że realizacja przedstawionego projektu jest droższa - mówi Bartosz Dominiak, wiceburmistrz Ursynowa.

Trwają prace nad uzyskaniem dodatkowych środków.

W Warszawie powstał antycovidowy plac zabaw dla dzieci. Są w...


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto