Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Polskich Wynalazców. Nie wystarczy pieniędzy na remont ursynowskiego parku? W tle konflikt dzielnicy z częścią mieszkańców

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Przestrzeń w okolicy ulic Rosoła i Indiry Gandhi to miejsce rozkwitu dzikiej przyrody oraz dom wielu gatunków zwierząt i roślin, także tych chronionych. Dzielnica chciała ją uporządkować i zrealizować projekt parku. Postępowanie przetargowe jednak nie przyniosło rozstrzygnięcia. To może ucieszyć lokalnych aktywistów, według których aktualny projekt zmian może temu miejscu tylko zaszkodzić.

Prawie miliona złotych na remont Parku Polskich Wynalazców brakuje dzielnicy Ursynów. Najniższa z ofert opiewa na około 5,4 mln złotych, ale budżet przewidziany przez dzielnice to około 900 tysięcy złotych mniej. 3,5 miliona złotych z tych środków pochodzi z dofinansowania samorządu województwa mazowieckiego oraz z byłego Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. To pieniądze, które trzeba wydać inaczej przepadną.

Park Polskich Wynalazców. Nie wystarczy pieniędzy na remont ...

Co zrobi dzielnica? Na tę chwilę nie wiadomo. Wątpliwe wydaje się rozpisanie trzeciego przetargu. - Nie potrafię powiedzieć na razie, co zrobimy. Cały czas trwa postępowanie, analizujemy oferty, co czasami trwa dłużej niż sam przetarg - mówi portalowi haloursynow.org Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Być może w grę wchodzi odchudzenie projektu.

Już wcześniej część mieszkańców oraz aktywiści sygnalizowali, że to co chce zrobić dzielnica to zbyt daleko idące zmiany. Projekt zawiera między innymi utwardzenie 20% powierzchni i likwidacje części naturalnych łąk. Zarzucali też przygotowanej na potrzeby remontu inwentaryzacji braki. Jak wskazywał w rozmowie z nami Mateusz Laszczkowski, aktywista i reprezentant grupy „W Obronie Górki”, inwentaryzacja wzbudza wątpliwości, ponieważ nie ma w niej owadów i ptaków, które na tym terenie ewidentnie występują.

Jest też taka myśl, że projektant czy architekt będzie wiedzieć lepiej niż przyroda. To nieco przestarzałe myślenie, bo obecne trendy w nauce wskazują, że należy doceniać elementy ekosystemu, które wykształciły się samodzielnie. Niestety niektórym się wydaje, że przyrodę koniecznie trzeba "zracjonalizować", a to zwykle dzieje się ze stratą dla jej różnorodności – opowiadał nam Mateusz Laszczkowski.

ytania o Park Polskich Wynalazców skierowało też kilku radnych dzielnicy Ursynów z prośbą o przeprowadzenie nowej inwentaryzacji na tym terenie oraz umożliwienie uczestniczenia strony społecznej w całym procesie. Część radnych wpadła na pomysł organizacji parku około 10 lat temu. Wówczas zorganizowano konsultacje społeczne, które pokazały, że mieszkańcy owszem parku chcą, ale z zachowaniem jego obecnego charakteru.

Wygląda na to, że obecna sytuacja może zmusić dzielnice do reakcji jakiej oczekiwali mieszkańcy oraz aktywiści. Wcześniej władze sprawiały wrażenie, że na remoncie bardzo im zależało, a przypomnijmy, że w innym przypadku pieniądze przepadną. Pytanie czy samo odchudzenie projektu i realizacja go w tańśzej wersji jest możliwa. O szczegółach sporu mieszkańców z dzielnicą o Park Polskich Wynalaców możecie przeczytać tutaj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto