Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Praski czyli zielone serce prawobrzeżnej Warszawy. To tam kryje się wiele tajemnic

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Park Praski, działający od ponad 150 lat, to szczególne miejsce na zielonej mapie Warszawy. Ten atrakcyjnie położony teren po prawej stronie Wisły, nie tylko bogaty jest w zieleń, wielowiekowe drzewa i przeróżne gatunki ptaków, ale miejsce to kryje także wiele ciekawych historii. Warto wybrać się tam na wiosenny spacer, by odpocząć od zgiełku miasta. Wejdźcie w naszą galerię i zobaczcie, jak jest tam teraz pięknie.

Park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego powstał w latach 1865-1871 według projektu Jana Dobrowolskiego kierownika ogrodów Krasińskich i Saskiego. Tym samym jest to najstarszy publiczny park warszawskiej Pragi, ma on już ponad 150 lat. Początkowo w latach 1865-1916 był to park Aleksandryjski na cześć cara Aleksandra II. Następnie od 1916 roku, po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan nazywany został parkiem Praskim. Jest to zabytkowe miejsce zlokalizowane w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ pomiędzy ulicami Ratuszowa, Jagiellońska, al. „Solidarności” oraz Wybrzeżem Helskim.

Powierzchnia tego terenu zielonego to 18,7 ha. Do parku Praskiego przylega Ogród Zoologiczny, który do 1927 stanowił jego część.

Park Praski czyli zielone serce prawobrzeżnej Warszawy. To t...

Główną oś kompozycyjną stanowi aleja obwodnicowa, zlokalizowana w zachodniej części parku. Przebiega tamtędy również kolejna jedna z najważniejszych ścieżek, a mianowicie aleja Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. We wschodniej części parku znajdziemy natomiast równie ważna aleję Waleriana Łukasińskiego.

Park Praski i huczne imprezy

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że dawniej w miejscu tym odbywały się huczne imprezy, a park cieszył się olbrzymią popularnością wśród okolicznych mieszkańców miasta.
Odwiedzających przyciągał lunapark oraz różne zabawy, takie jak loterie fantowe, wyścigi, jak również pokazy sztucznych ogni.

Park Praski czyli zielone serce Pragi-Północ
Krystian Dobuszyński

Ponadto w czasach przedwojennych na obrzeżach parku funkcjonował Teatr Praski. Najpierw czasie wojny, a potem po 1945 miejsce to straciło swój dotychczasowy rozrywkowy charakter. Tereny od strony ulicy Ratuszowej nie cieszyły się wówczas zbyt dobrą sławą. Jednak miasto otworzyło tam ogród zoologiczny, co znacznie poprawiło sytuację.

Park Praski i 13-metrowa żyrafa

Park Praski ma swoje oryginalne symbole. Chodzi przede wszystkim o 13-metrową rzeźbę Żyrafy autorstwa Władysława Daniela Frycza. W tym urokliwym miejscu znajdziemy także inne rzeźby, np. żubra w stylu Picassa, nosorożca oraz obejmujące się niedźwiadki i popiersie Elizy Orzeszkowej.

Park Praski czyli zielone serce Pragi-Północ
Krystian Dobuszyński
Park Praski czyli zielone serce Pragi-Północ
Krystian Dobuszyński

Na terenie parku można zaobserwować ponad 70 gatunków drzew, rośnie tam m.in.: miłorząb dwuklapowy, jesion pensylwański, kłęk amerykański, sofora chińska. Niektóre z nich mają po kilkadziesiąt lat. Wyjątkowym, a zarazem najstarszym drzewem, jest platan klonolistny, który ma ponad 180 lat.

Park Praski z Ogrodem Zoologicznym w roku 1990 został wpisany do rejestru zabytków.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto