Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Skaryszewski przejdzie modernizację. Co się zmieni? ZDM komentuje

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Park Skaryszewski przejdzie modernizację. Miasto obecnie ogłosiło przetarg na realizację projektu.
Park Skaryszewski przejdzie modernizację. Miasto obecnie ogłosiło przetarg na realizację projektu. Szymon Starnawski
Park Skaryszewski przejdzie modernizację. Miasto obecnie ogłosiło przetarg na realizację projektu. Jak zmieni się to miejsce po remoncie? W planach jest m.in. wyremontowanie nawierzchni alei głównej oraz wymienione oświetlenie w całym parku.

Zarząd Zieleni i Zarząd Dróg Miejskich ogłosili przetarg na realizację projektu dotyczącego modernizacji jednego z najpiękniejszych warszawskich terenów zielonych – parku Skaryszewskiego.

Termin na składanie ofert kończy się 30 maja.

Park Skaryszewski do remontu. Co się zmieni?

„Wybrany wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac dokładnie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. Istnieje więc duża szansa na przeprowadzenie znacznej części lub też całości prac jeszcze w tym roku. Roboty zostały podzielone na 3 etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych (głównej oraz obwodowej), budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników (w tym znanej i lubianej rzeźby “Tancerka”) oraz przebudową alei głównej – tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Aleja główna, która przejdzie modernizację to szeroki i malowniczy ciąg pieszy w osi północ-południe biegnący między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim.

Posiadane uzgodnienia posiadają zgodę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Celem projektu nie jest ingerencja w zieleń. Nie zakłada on ani nowych nasadzeń, ani wycinek. Jego najważniejszym założeniem jest przesunięcie latarni w alei głównej z jej boków na środek.

„W ten sposób ograniczamy do minimum prace przy szpalerach dorodnych drzew rosnących po obu stronach alei. To kilkudziesięciometrowe jesiony wyniosłe. Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni” – wyjaśnia ZDM.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół tych drzew zostanie powiększony. Natomiast nowe latarnie zostaną zamontowane na środku alei głównej, w miejscu istniejących rabat.
Aleja w nowym kształcie będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej w kolorze beżowym.

Po przeprowadzonym remoncie park Skaryszewski odzyska historyczny wygląd.

Park Skaryszewski, czyli dawne pastwisko w Warszawie

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, który powstał na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego w latach 1906–1922 z projektu Franciszka Szaniora, to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych warszawskich parków, w którym kryje się bogactwo gatunkowe roślin, szczególnie drzew i krzewów. Miejsce to posiada wyjątkowo rozwinięty układ wodny, obejmującym szereg stawów połączonych przesmykami i kanałami z Jeziorem Kamionkowskim. Te tereny obfitują też w sporą różnorodność gatunków i odmian jesionów.

Nie każdy zna historię parku Skaryszewskiego, który został stworzony na terenie dawnego pastwiska miejskiego. Stąd też pochodzi nazwa tego miejsca, a dokładnie od miasta Skaryszew leżącego na terenach wsi Kamion.

Park Skaryszewski przejdzie modernizację
Park Skaryszewski przejdzie modernizację. Miasto obecnie ogłosiło przetarg na realizację projektu.ZDM

W okresie międzywojennym park zyskał imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka i jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. W czasie okupacji niemieckiej miejsce to funkcjonowało pod nazwą Ostpark. Natomiast imię Paderewskiego z powodów politycznych zostało usunięte z nazwy parku.

Przywrócono je dopiero w 1980 roku. Potoczna nazwa "Skaryszak" pochodzi z gwary warszawskiej.

Przypomnijmy, że w 2009 roku Park Skaryszewski otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz zajął trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto