Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Skaryszewski w Warszawie czekają zmiany. Co dalej z modernizacją? ZDM: "Otrzymaliśmy cztery dobre oferty"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację.
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację. Szymon Starnawski
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację. Miasto ogłosiło przetarg na realizację projektu. Teraz Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że wpłynęły cztery dobre oferty, mieszczące się w przedziale od 7 do 9,2 mln zł. W planie jest remont nawierzchni alei głównej oraz wymiana oświetlenia w całym parku.

W drugiej połowie maja informowaliśmy, że Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na realizację projektu dotyczącego modernizacji jednego z najpiękniejszych warszawskich terenów zielonych – parku Skaryszewskiego. Potrzebne były niezbędne uzgodnienia i decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ park Skaryszewski stanowi teren zabytkowy.

Park Skaryszewski i czterech chętnych na modernizację

"W przetargu otrzymaliśmy 4 oferty od firm: FBSerwis (7,5 mln zł), ADROG (7,6 mln zł), Palmett (9,2 mln zł) oraz Q-REKBUD (7,1 mln zł). Propozycje wydają się korzystne, zwłaszcza, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy od Rady m.st. Warszawy dodatkowe środku na realizację. Dlatego mamy nadzieję na szybkie rozstrzygnięcie" – podali stołeczni drogowcy we wtorek 6 czerwca.

Zwycięzca przetargu będzie miał na przeprowadzenie prac dokładnie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. Roboty będą podzielone na trzy etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych (głównej oraz obwodowej), budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników (w tym znanej i lubianej rzeźby "Tancerka") oraz przebudową alei głównej.

Aleja główna, która przejdzie modernizację to szeroki i malowniczy ciąg pieszy w osi północ-południe biegnący między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim.

Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację.

Park Skaryszewski w Warszawie czekają zmiany. Co dalej z mod...

Celem projektu nie jest ingerencja w zieleń. Nie zakłada on ani nowych nasadzeń, ani wycinek. Jego najważniejszym założeniem jest przesunięcie latarni w alei głównej z jej boków na środek.

"W ten sposób ograniczamy do minimum prace przy szpalerach dorodnych drzew rosnących po obu stronach alei. To kilkudziesięciometrowe jesiony wyniosłe. Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni" – wyjaśnił ZDM.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół tych drzew zostanie powiększony, aby miały lepsze warunki do życia. Nowe latarnie w alei głównej będą wciąż zamontowane po jej bokach, naprzemiennie między drzewami i w możliwie dużej odległości od nich. Nowe kable będą jednak biegły nie przy drzewach tylko środkiem alei, w miejscu istniejących rabat. Chodzi o minimalizację zakresu prac w sąsiedztwie jesionów. Po remoncie pas zieleni nie będzie rozdzielać alei głównej na dwie mniejsze części, jak dotychczas.

"Zakres prac w alei obwodowej parku jest inny, ponieważ na zlecenie Zarządu Zieleni jej nawierzchnia była już remontowana w poprzednich latach. Latarnie będą w niej umieszczone tak, jak obecnie, czyli po jednej stronie. Nie będziemy też skuwać nowej nawierzchni w celu trasowania przewodów. Będą poprowadzone na tyłach szpaleru drzew, w możliwie dużej odległości od nich" – zapewnili drogowcy.

Nowa aleja zostanie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej w kolorze beżowym. Jak deklarują władze miasta, dzięki modernizacji, zabytkowy park odzyska historyczny wygląd. Na zmianach mają zyskać m.in. piesi, którzy po likwidacji rabaty, będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń.

Ponadto zdemontowane zostaną wszystkie betonowe słupy na terenie "Skaryszaka". Zamiast starych konstrukcji pojawią się natomiast stylizowane latarnie.

"Będą to repliki pastorałów, model odwzorowujący ich oryginalny wygląd z 1923 roku. Mimo historycznego wyglądu, oświetlenie będzie naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Wyposażymy je w czujniki ruchu, których celem będzie dynamiczne dostosowywanie natężenia światła do warunków w parku. Przy braku ruchu oprawy będą świecić znacznie zmniejszonym strumieniem światła (do 40%), a po jego wykryciu rozświetlać się będą na 100% mocy. To dodatkowy poziom energooszczędności w i tak już wysoce wydajnych nowych oprawach LED" – wskazał Zarząd Dróg Miejskich.

Takie ustawienie będzie działało od godziny 22. do północy.

Park Skaryszewski w Warszawie czekają zmiany
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację.ZDM
Park Skaryszewski w Warszawie czekają zmiany
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację.ZDM

Park Skaryszewski, czyli dawne pastwisko w Warszawie

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, który powstał na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego w latach 1906–1922 z projektu Franciszka Szaniora, to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych warszawskich parków, w którym kryje się bogactwo gatunkowe roślin, szczególnie drzew i krzewów. Miejsce to posiada wyjątkowo rozwinięty układ wodny, obejmującym szereg stawów połączonych przesmykami i kanałami z Jeziorem Kamionkowskim. Te tereny obfitują też w sporą różnorodność gatunków i odmian jesionów.

Park został stworzony na terenie dawnego pastwiska miejskiego. Stąd też pochodzi nazwa tego miejsca, a dokładnie od miasta Skaryszew leżącego na terenach wsi Kamion.

Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. park, nosząc od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego, został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

Park Skaryszewski w Warszawie czekają zmiany
Park Skaryszewski w Warszawie przejdzie modernizację.Szymon Starnawski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto